Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprezentuje 5 sierpnia 2016 r. nową tymczasową wystawę zatytułowaną „Igrzyska za drutami”, przygotowaną na czas sportowych zmagań w Rio de Janeiro przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Równolegle tę samą wystawę, choć w ograniczonym zakresie, zaprezentuje także Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W 1940 r. letnie igrzyska olimpijskie miały odbyć się w Tokio. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. Wydawać by się mogło, że idea olimpijska przegrała z przemocą i na kolejne igrzyska świat musiał czekać aż 12 lat – od 1936 (Berlin) do 1948 r. (Londyn).

Ciągłość igrzysk uratowali… Polacy, a konkretnie polscy żołnierze, przebywający w niewoli w obozach jenieckich. 31 sierpnia 1940 r. w stalagu XIII A Langwasser pod Norymbergą rozpoczęły się̨ konspiracyjne igrzyska olimpijskie, które trwały 9 dni. W 1944 r. igrzyska, już za zgodą władz obozowych, zorganizowano w dwóch oflagach: II C Woldenberg i II D Gross-Born.

Na wystawie przypomnimy bohaterów tamtych wydarzeń i pokażemy unikalne pamiątki po nich – mówi dr Janusz Trupinda, kierownik oddziału Muzeum Poczty Polskiej. – Będą to wykonane własnym sumptem proporczyki, medale, puchary, znaczki, komplet szachów obozowych, plakaty, dyplomy i listy gratulacyjne. Wszystko związane jest z igrzyskami, ale także z uprawianiem sportu w obozach.

Sport odgrywał w życiu więźniów niesłychanie istotną rolę. Nie tylko budował tężyznę fizyczną, ale także podtrzymywał na duchu, był odskocznią od obozowej codzienności i namiastką wolności. Warto przypomnieć sobie wydarzenia tamtych lat w momencie, kiedy w Rio de Janeiro rozgrywane będą kolejne, już XXXI igrzyska letnie – dodaje dr Trupinda.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski nigdy nie uznał igrzysk rozgrywanych w obozach jenieckich za oficjalne, ale upamiętnił je zachowując numerację następnych tak, jakby te wypadające na czas wojny rozegrane zostały normalnie. Igrzyska w Berlinie oznaczone były numerem XI, a pierwsze powojenne, rozegrane w Londynie w 1948 r.  – XIV.

Wystawa „Igrzyska za drutami”

  • 5 sierpnia-2 października 2016 r.
  • Muzeum Poczty Polskiej, o. Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  • Gdańsk, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
  • 5 sierpnia, godz. 17.00 – prelekcja dra Janusza Trupindy pt. „Idee olimpijskie w niewoli”

Więcej informacji na stronie Muzeum Poczty Polskiej