Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które informują o „kontroli podatkowej”, „ukrywaniu dochodów” lub „wyznaczonej kontroli dochodów”.

– Nie należy otwierać takiej wiadomości, ani załącznika. Załącznik zawiera kod złośliwy. Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność! – komunikuje resort finansów.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na internetowej stronie MF rozsyłane przez cyberprzestępców e-maile nie zawierają polskich znaków.

Ministerstwo publikuje na swojej stronie pod adresem www.mf.gov.pl przykłady fałszywych wiadomości. Oto mail (tak jak oryginał – bez polskich znaków) na temat „wyznaczonej kontroli dochodów”:

„Dzień dobry, W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodów, w związku z czym będzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujący na naruszenia o składaniu fałszywego dochodów załączony w e-maile. Sankcja na przeprowadzenie ściągania podatkowego również jest załączona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajdują się poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy „PL37467426” i osobisty kod.

Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa NIP: 526-025-02-74 REGON: 000002217″

MF publikuje również przykładowe  postaci graficzne maili przysyłanych przez fałszywych kontrolerów podatków i dochodów.

Kurier PAP