Telefon, Internet, telewizja i inne wydatki telekomunikacyjne potrafią kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie! To duże obciążenie dla naszego domowego budżetu, szczególnie gdy policzymy je w skali roku. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak obniżyć koszty usług telekomunikacyjnych. Porady przygotowała firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki online we współpracy z ekspertem finansowym Tomaszem Jaroszkiem.
Największym błędem przy podpisywaniu nowej umowy z dostawcą usług telekomunikacyjnych jest niewłaściwe oszacowanie swoich potrzeb. Kupujemy duży pakiet kablówki, a oglądamy i tak tylko kilka ulubionych kanałów, łapiemy się na „darmowe minuty”, których nie wykorzystujemy albo decydujemy się na pakiety, które kompletnie nie pasują do naszego codziennego życia – a wystarczy kilka prostych wskazówek, żeby nie przepłacać!
  1. Dobierz pakiet internetowy do swoich potrzeb. Pomyśl, ile faktycznie korzystasz z Internetu i jak duży transfer jest Ci potrzebny. Jeśli nie przesyłasz dużych pakietów danych, a Internet służy Ci tylko do sprawdzania wiadomości i Facebooka, możesz śmiało wybrać usługę dużo tańszą niż te, które oferuje usługodawca. Czy na pewno musisz mieć najszybszy Internet w całej ofercie? Duża przepustowość łączy potrzebna jest zawodowym graczom albo osobom pobierającym duże ilości danych z sieci.
  2. Zrezygnuj z telefonu „za złotówkę”. Operatorzy telefonii komórkowej dokładają do abonamentów telefony w niskich cenach. Nie jest to jednak okazja na promocyjny zakup aparatu. W rzeczywistości opłata za telefon jest doliczana do abonamentu, podobnie jak rata kredytu. Dlatego też umowy w pakiecie z telefonem podpisywane są z reguły aż na 24 miesiące. Telefon dostaniesz za złotówkę lub po znacznie niższej cenie niż w sklepie, ale później przez 2 lata będziesz płacił ratę doliczoną do abonamentu. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź ile kosztuje telefon, który Cię interesuje, na wolnym rynku. Porównaj cenę telefonu i niskiego abonamentu – wynik może Cię zaskoczyć!
  3. Podpisuj krótkie umowy. Podpisując umowę bez telefonu, masz do wyboru szerszą ofertę. Możesz dobierać usługi w zależności od potrzeb, a abonament nie będzie tak duży jak w pakiecie z telefonem. Możesz podpisać umowę na krótszy okres, na przykład na 12 miesięcy. Warto rozważyć tę opcję, bo usługi telekomunikacyjne bardzo szybko tanieją. Za rok będziesz mógł podpisać nowy abonament na korzystniejszych warunkach. Nie daj sobie wcisnąć umów na 2 czy 3 lata!
  4. Rozsądnie przedłużaj. Operatorzy stosują różne triki zachęcające klientów do przedłużenia umowy jeszcze przed zakończeniem abonamentu. Dostaniesz pakiet darmowych minut lub gigabajty Internetu i przedłużysz umowę o kolejny rok lub więcej. Nie daj się jednak zwieść! Największą korzyść odczuje operator, Ty nawet przecież nie zdążysz sprawdzić, jak wygląda oferta konkurencji! Dzisiaj możesz bez problemu przenosić numer, więc zanim cokolwiek podpiszesz, dobrze rozejrzyj się na rynku. Prawdopodobnie dostaniesz lepsze warunki jako nowy klient innej sieci niż jako stały klient u swojego operatora.
  5. Zrezygnuj z telefonu stacjonarnego. Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz telefonu stacjonarnego. Jeśli na co dzień korzystasz z komórki, a telefon służy jedynie do odbierania sporadycznych rozmów, może warto wypowiedzieć umowę? Nawet jeśli płacisz niski abonament, na przykład 30 zł miesięcznie, to w skali roku jest to już jednak aż 360 zł! Poinformuj osoby, które dzwonią na telefon stacjonarny, że rezygnujesz z aparatu i podaj im swój numer komórkowy.
  6. Wybierz dla siebie i rodziny jedną sieć komórkową. Jeśli w ramach gospodarstwa domowego korzystacie z kilku telefonów, warto zadbać o to, by wszystkie aparaty działały w jednej sieci komórkowej. Możecie wtedy negocjować dużo lepszą ofertę pakietową, a w ramach jednej sieci połączenia i smsy są zawsze tańsze, a nawet bezpłatne!
  7. Rozmawiaj przez Internet. Jeśli chcesz połączyć się ze znajomymi za granicą, nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy za drogie pakiety roamingowe. Rozmawiaj online! Wystarczy program typu Skype i dobre łącze, a rozmowę telefoniczną zastąpisz rozmową video w świetnej jakości. I to zupełnie za darmo!
  8. Wyjeżdżając za granicę pamiętaj o roamingu. Zanim wybierzesz się za granicę, aktywuj u operatora odpowiedni pakiet roamingu. Dzięki temu zapłacisz znacznie mniej za rozmowy międzynarodowe z rodziną w kraju. Jeśli tego nie zrobisz, rachunek za korzystanie z telefonu za granicą może poważnie nadwyrężyć Twój budżet.
  9. Ogranicz koszty korzystania z telewizji.  Jeśli telewizję oglądasz sporadycznie, zastanów się czy nie lepiej zrezygnować z umowy. Da Ci to oszczędności sięgające kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co w skali roku przełoży się na kilkaset złotych mniej za usługi telekomunikacyjne. Telewizję możesz oglądać w internecie, korzystając z usług VOD. Już sam YouTube oferuje tysiące produkcji pełnometrażowych całkowicie za darmo, a dzieci znajdą tam więcej bajek niż oferuje telewizja.