Tureckie miasto Konya zostało wybrane na turystyczną stolicę świata islamskiego 2016. Wyróżnienie jest częścią programu wdrażanego przez Komisję ds. Turystyki Organizacji Współpracy Islamskiej i Ministrów Kultury krajów muzułmańskich.

1

Celem projektu jest promowanie kultury i historii Konyi w Turcji i poza jej granicami. A ośrodek ma naprawdę wiele do zaoferowania –jest miastem o niepowtarzalnej urodzie, uważanym za jedno z najpiękniejszych w całej Turcji. Dodatkowo, Konya pełna jest interesujących dzieł sztuki tureckiej i islamskiej. Pośród licznych zabytków tego miasta główny punkt zwiedzania stanowi MevleviTekkesi – XIII-wieczny zespół klasztorny wirujących derwiszy–decyzją Atatürka przemieniony w Muzeum Sztuki Islamu – Mevlana Müzesi. Turyści chętnie odwiedzają także meczet – Selimiye Camii, Park Alaeddina i Karatay Müzesi.

Projekt Turystycznej Stolicy Świata Islamskiego został zapoczątkowany na posiedzeniu Komitetu ds. Turystyki w 2014 roku w Dżakarcie. Na logo projektu składa się postać wirującego derwisza wkomponowana w półksiężyc oraz gwiazda. Półksiężyc ma symbolizować współpracę świata muzułmańskiego, a derwisz i gwiazda mają podkreślić, że na stolicę świata islamskiego wybrano miasto w Turcji.

1

***

Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC – Organization of the IslamicCooperation) zrzesza 57 państw muzułmańskich. Celem instytucji jest zacieśnianie współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowej państw muzułmańskich. Siedzibą OIC jest Dżudda w Arabii Saudyjskiej.