Tylko co trzecie dziecko w Polsce pojedzie w tym roku na wakacje – wynika z badania dla BIG InfoMonitor i BIK. Najczęściej na wakacje wyjeżdżają dzieci z dużych aglomeracji, najbardziej popularny kierunek to Bałtyk, a przeciętny koszt wypoczynku dziecka to ponad 1 tys. zł – czytamy.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek badaniem Instytutu ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, sześcioro na dziesięcioro dzieci dotąd nie miało okazji wyjechać z domu na wakacje ani na ferie zimowe.

„Wyjazdu w tym roku, latem lub zimą, może być pewne 29 proc. dzieci. Rodzic co czwartego dziecka rozważa możliwość wysłania dziecka na obóz lub kolonie, lecz nie podjął jeszcze decyzji” – dodano.

Organizacje informują, że największe szanse na wyjazd wakacyjny będą mieli mieszkańcy centralnej Polski. Z raportu wynika, że o ile ogólnopolska statystyka mówi o wyjeździe co trzeciego dziecka, to w Polsce centralnej rodzice zaplanowali podróż blisko 40 proc. swoich pociech. Najmniej chętnie na wakacyjne wojaże wysyłają swoje dzieci rodzice z północnej i wschodniej części naszego kraju (odpowiednio 23 i 21 proc.).

„Prawdopodobieństwo wyjazdu znacząco wzrasta, jeśli dziecko mieszka w jednej z liczących ponad pół miliona mieszkańców aglomeracji. Z najmniejszych miejscowości na obóz lub kolonie trafi 22 proc. dzieci, z miejscowości od 25 o 100 tys. mieszkańców – 30 proc., a z miast liczących od 100 do 500 tys. osób – 38 proc. Na zorganizowany wypoczynek może liczyć 43 proc. dzieci z Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy, czyli niemal dwa razy więcej niż na wsiach i w małych miasteczkach” – podkreślono w badaniu.

Najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych podróży w Polsce jest morze. Ponad połowa dzieci, które w tym roku wyjedzie na wakacje, trafi nad Bałtyk. Na drugim miejscu są góry – tam pojedzie co piąte dziecko, z kolei w krainie Wielkich Jezior Mazurskich odpoczywać będzie co ósma pociecha (12 proc.), a 15 proc. dzieci pojedzie za granicę – głównie do Europy.

W badaniu wskazuje się ponadto, że w grupie 29 proc. dzieci, którym uda wyjechać się na obóz czy kolonie, troje na czworo będzie miało taką możliwość tylko raz w roku. Zarówno na wakacje, jak i ferie zimowe pojedzie jedynie co czwarte dziecko.

mp/Kurier PAP

Zobacz również: