fot. Krystian Maj/KPRM

Z pewnością nie jest to optymistyczna wiadomość. Adam Niedzielski ogłosił, iż Polaków czekają nowe obostrzenia. Wszystko z powodu pogarszającej się z każdym tygodniem sytuacji pandemicznej w kraju. 

Adam Niedzielski podał niepokojące dane

Bez wątpienia, liczba zakażeń COVID-19 w naszym kraju rośnie z tygodnia na tydzień. Świadczą o tym statystyki, które codziennie podaje Ministerstwo Zdrowia. Przykładowo, w środę 4 sierpnia służby odnotowały o 26 zachorowań więcej niż w ubiegłym tygodniu. „Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie”, Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem” – tłumaczył Adam Niedzielski.

Niezwykle istotny jest fakt, iż większość zachorowań to tzw. wariant Delta. Co ciekawe, brytyjska odmiana (tzw. Alfa) koronawirusa stanowi tylko około 10% wszystkich zakażeń w Polsce. Z kolei, mutacja Delta to ponad 80% całości zachorowań. Realizuje się ten scenariusz dominacji wariantu Delta, który jest realnym zagrożeniem pod kątem generowania nowych zakażeń, pod kątem pewnej niewiadomej, która dotyczy tego jak zjadliwa jest ta mutacja wirusa i czy przełoży się ona na zwiększoną liczbę hospitalizacji” – wyjaśnił w trakcie konferencji prasowej w Białymstoku Adam Niedzielski.

Jednocześnie Minister Zdrowia przekazał umiarkowanie optymistyczną informację. Mianowicie Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że liczba hospitalizacji osób zakażonych wariantem Delta w Europie jest zdecydowanie mniejsza niż liczba zachorowań. Według szefa resortu zdrowia wynika to z prowadzonej od kilku miesięcy akcji szczepień. Polityk kolejny raz podkreślił, iż szczepionka to w tej chwili „jedyna broń” przeciwko COVID-19. Z tego powodu, akcja szczepień powinna być kontynuowana.

Niestety na konferencji pojawiła się także niezbyt dobra informacja. Minister przyznał, że w miarę upływu czasu, liczba zakażeń będzie systematycznie wzrastała. W końcu osiągniemy granicę 1 tysiąca lub więcej zachorowań. Właśnie wtedy, według zapowiedzi Adama Niedzielskiego, zostaną wprowadzone nowe obostrzenia.W pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia”, „Do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń” – wyjaśnił minister.

Źródło: Interia

  1. Kontrowersyjne, a może jednak rzeczowe podejście Roberta Makłowicza do polskiej kultury? Zobacz, co powiedział
  2. Dymisja w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy
  3. Wariant delta i szczepionki? Naukowcy publikują druzgocące dane

Zobacz również: