wariant delta a szczepionki

Niestety, ale potwierdzają się kolejne, co tu dużo ukrywać, niezbyt optymistyczne informacje w sprawie skuteczności dotychczas nam znanych szczepionek przeciwko koronawirusowi przy okazji wariantu delta. Naukowcy z Wielkiej Brytanii zgasili ostatnią iskierką nadziei.

Czy będą nam potrzebne nowe szczepionki na wariant delta?

W Wielkiej Brytanii prowadzone są badania wariantu delta, które są zakrojone naprawdę na bardzo ogromną skalę. Badany jest nie tylko sam patogen, ale też skuteczność dotychczas znanych preparatów, czyli szczepionek. W zakresie drugiej kwestii informacje są coraz mniej optymistyczne. Okazuje się bowiem, że osoby w pełni zaszczepione są tylko o około 50-60% mniej narażone na wariant delta od osób, które nie przyjęły żadnej szczepionki. Tym samym po raz kolejny ruszyła olbrzymia dyskusja, czy konieczne będą nowe szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Uzasadnione może być więc rozwijanie szczepionek przeciwko wariantowi delta.” – biją na alarm naukowcy z Wysp Brytyjskich. Tamtejsze media zauważają, że Wielka Brytania podobnie zresztą, jak Stany Zjednoczone czy Izrael mogą pochwalić się największym procentem zaszczepienia wśród całej populacji, a i tak, nowe liczby zakażeń wariantem delta przyprawiają o ból głowy. Dlatego sprawa jest prosta – szczepionki chronią coraz słabiej przed nową mutacją koronawirusa.

„Naukowcy z Imperial College London poinformowali, że osoby, które zgłosiły otrzymanie dwóch dawek szczepionki, miały o połowę mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19. U osób mających objawy skuteczność wzrosła do ok. 59 proc.” – donosi portal Interia.pl.

Niemniej jednak, dopóki nie zostaną opracowane żadne, inne skuteczniejsze szczepionki przeciwko wariantowi delta, warto zaszczepić się jednym z rekomendowanych w Polsce preparatów. Po to, aby jak najbardziej obniżyć ryzyko nie tylko zakażenia koronawirusem, ale i ciężkiego przebiegu choroby, co jest kluczowe w działaniu szczepionek.

źródło: Interia, PAP

  1. Zderzenie pociągów. Nie żyją co najmniej dwie osoby, kilkadziesiąt jest rannych
  2. Znane produkty znikają ze sklepów. GIS już wydał komunikat. Uważajcie
  3. Jest kolejny medal dla Polski! Cóż za radość! To nagranie podbije Internet!

Zobacz również: