Plakat na dobre zadomowił się w Łazienkach Królewskich. Od pięciu lat w cyklu Plakat Kulturalny w Galerii Plenerowej prezentowane są dzieła wybitnych grafików z Polski i zagranicy. Tym razem będzie można podziwiać prace Holendrów: Lexa Reitsmy i Gielijna Eschera. Wystawa potrwa od 6 czerwca do 9 sierpnia.

Sztuka plakatu, a już szczególnie plakatu kulturalnego, stawia artyście wysokie wymagania. Plakat nie jest przecież tylko dziełem plastycznym, ale też komentarzem do innego dzieła – opery, spektaklu baletowego lub teatralnego, wydarzenia kulturalnego. Wartość informacyjna jest tu tak samo ważna jak walory artystyczne, a forma musi doskonale współgrać z tematem.  Właśnie taka jest twórczość obu artystów z Holandii.

Prezentacje artystycznych duetów stały się już tradycją kolejnych wystaw z cyklu Plakat Kulturalny, którego kuratorem jest Michał Batory, znakomity polski plakacista. Najnowsza ekspozycja w Galerii Plenerowej to spotkanie dwóch holenderskich mistrzów – konfrontacja dwóch intrygujących osobowości i dwóch spojrzeń na sztukę.

Lex Reitsma – autor cenionych w świecie, wielokrotnie nagradzanych plakatów do przedstawień operowych, od ponad 20 lat współpracuje z Holenderską Operą Narodową w Amsterdamie. Znany jest z zaskakujących zestawień, w pracach często wraca do swoich ulubionych motywów, takich jak dłonie, chętnie sięga po fotografię i typografię.

Liternictwo jest też pasją Gielijna Eschera, który na potrzeby swoich prac odręcznie tworzy oryginalne kroje pisma. Wielki indywidualista, kolekcjoner, w swej twórczości łączy elementy sztuki wysokiej i popularnej, inspiracją są dla niego plakaty niemieckich artystów z pocz. XX wieku, ale także współczesna reklama.

W Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich zaprezentowanych zostanie ponad 120 prac obu artystów. Prawdziwa uczta dla miłośników sztuk plastycznych. Wstęp wolny.

Wystawie towarzyszą dwa wydawnictwa – do nabycia w kasach muzeum i sklepie internetowym. WIĘCEJ TU

Ekspozycja jest elementem programu Dni Holenderskich w Łazienkach Królewskich i obchodów holenderskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów.

 

 

 

Kontakt dla mediów:

 

Agnieszka Kwiecień

tel. 502 782 783

agnieszka.kwiecien@v5group.pl

 

 

 

 

 

Zobacz również: