Impreza odbędzie się w dniach 13-14 sierpnia 2016. Start biegu nastąpi w Ochotnicy Dolnej, natomiast metę i bazę zawodów zlokalizowano w Ochotnicy Górnej. Będzie to klasyczny bieg po wielkiej pętli, która spełnia symboliczne warunki przebiegnięcia całych Gorców. Po drodze znajdziemy cztery najbardziej znane i wybitne gorczańskie szczyty: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc, a kluczowy fragment trasy – Droga 10 polan – będzie prowadził przez najcenniejsze obszary Gorczańskiego Parku Narodowego, ścieżką wytyczoną kiedyś przez Walentego Gadowskiego – autora Orlej Perci!

Gorce Ultra Trail to pierwszy bieg ultra przez całe pasmo Gorców. Do wyboru aż trzy trasy o długości 77, 43 oraz 20 km. Przewyższenia zróżnicowane, od 3343 m na najdłuższej trasie, do 965 na najkrótszej.
Trasa jest dosyć trudna ale bardzo szybka, podłoże w większości miękkie, pozwala rozpędzić się na zbiegach. Jest też dodatkowa wartość dla tych co chcą się ścigać – trasa 77 km bardzo łatwo dzieli się na cztery wyraźne etapy, wyznaczone przez trzy niskie doliny z punktami żywieniowymi. Taktycznie można bieg precyzyjnie zaplanować… później wystarczy tylko trzymać się planu.
Gorce Ultra Trail – najdłuższy dystans – otrzymał 4 pkt ITRA http://mail.exciting-news.pl/c/jpmfb31vr8/hbvci3oktu/ (wg nowej skali) i 2 pkt ITRA (wg starej). Bieg został również włączony do oficjalnego kalendarza ITRA, a trasa dostępna jest na specjalnym portalu http://mail.exciting-news.pl/c/ls957fsu7o/hbvci3oktu/ .
Organizatorzy zapowiadają udział zawodników z krajowej, a nawet światowej czołówki. Jako pierwszy swój udział zapowiedział jeden z najlepszych biegaczy ultra na świecie, prowadzący w tegorocznym rankingu Ultra-Trail World Tour, pierwszy w zeszłym roku na Ultra-Trail Mt. Fuji i drugi kilka tygodni temu na Transgrancanaria czyli Gediminas Grinius.
Będzie też coś dla początkujących górali – bieg Ochotnica Challenge 20KM idealnie się nadaje na debiut w górach. Zarówno ze względu na stosunkową łatwość trasy jak i z uwagi na wspaniały widok na Tatry, który niewątpliwie będzie doskonałą motywacją do biegu.
W celu większej motywacji będzie możliwość biegu w drużynach Ambasadorek biegu – pierwszą z nich poprowadzi znana dziennikarka, maratonka debiutująca w górach Beata Sadowska. W grupie biega się łatwiej.
Żeby poziom emocji jeszcze podnieść, organizatorzy zaplanowali dwa punkty kontrolne na szczytach ogromnych wież widokowych, które stanęły ostatnio na gorczańskich wierzchołkach. Wiele schodów i widoki gwarantowane we wszystkich kierunkach.
Gorce to bardzo ciekawe pasmo górskie i mało spenetrowane przez biegaczy. Długie łagodne grzbiety, widokowe polany pasterskie, bogata kultura i dogodne położenie, dokładnie pomiędzy Krakowem a Tatrami. Do tego najlepiej zachowane w naszym kraju pozostałości tradycji wołoskich, tajemnicze historie z czasów II wojny światowej i coraz lepiej rozwijająca się infrastruktura turystyczna (wieże widokowe, sieć ścieżek i dróg górskich – idealne dla biegaczy).
Bieg zostanie przeprowadzony w formule częściowej samowystarczalności, zgodnie z regułami turystyki odpowiedzialnej, której podstawowym założeniem jest zminimalizowanie śladu kulturowego na środowisku naturalnym. Na punktach żywieniowych nie będzie jednorazowych kubków, a organizatorzy zaproszą wszystkich chętnych do akcji sprzątania Gorców zgodnie z rozwijaną od kilku lat akcją porządkowania ścieżek biegowych pod hasłem „Zabiegam o czystą Polskę http://mail.exciting-news.pl/c/jrhllqpv42/hbvci3oktu/ „.
Dodatkowa atrakcja: Ochotnica – główna baza zawodów, obchodzi w tym roku 600-lecie lokacji na prawie wołoskim. Organizowana co roku impreza folklorystyczna – Watra Ochotnicka – będzie miała rocznicowy oddech i międzynarodową obsadę. A że odbywa się dokładnie w ten sam weekend co Gorce Ultra Trail, oprócz tradycyjnych atrakcji w postaci zimnej wody w potoku na mecie, zawodnicy dostaną też coś dla ducha.
Warto przyjechać w połowie sierpnia w Gorce.

Zobacz również: