Ciśnienie tętnicze krwi to jeden z głównych parametrów, jakie powinniśmy śledzić. Jeśli jest za wysokie może to być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest jego kontrolowane. Jeśli jest ono za wysokie nie należy się od razu martwić, bo  jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby je na powrót obniżyć.

Lekarze na nadciśnienie tętnicze zwykle chętnie przepisują któreś z promowanych leków, podczas gdy najskuteczniejszym sposobem szybkiego obniżenia ciśnienia jest po prostu zmiana diety. Po pierwsze nie wolno się przejadać a po drugie trzeba ograniczać ilość dostarczanej do organizmu soli. Jeśli wydaje nam się, że nie jemy jej dużo oznacza to raczej, że po prostu nie wiemy o tym w jak wielu produktach czy daniach znajduje się sól.

Sól zatrzymuje wodę w organizmie, czyli jeśli jej nadużywamy jesteśmy bardziej nawodnieni i mamy więcej krwi, co obciąża serce i powoduje, że konieczne jest tłoczenie większej ilości krwi. W rezultacie rośnie też ciśnienie. To, dlatego właśnie nadmierna hydratyzacja organizmu prowadzi do kłopotów z ciśnieniem tętniczym.

Poza tym większość leków na obniżenie ciśnienia to leki moczopędne. Ich celem jest wypłukanie sodu, właśnie poprzez urynę.  Taki sam efekt można osiągnąć po prostu nawadniając się wodą. Tego typu kuracja paradoksalnie nie prowadzi do wzrostu ciśnienia tylko pobudza wydalanie, co w naturalny sposób wspomaga wydalanie związków soli. Kiedy oczyszczamy organizm w ten sposób można wypić nawet połowę swojej wagi ciała.

Są też pewne domowe sposoby obniżenia ciśnienia. Należy do nich na przykład spożywanie aronii, lub jej przetworów. Podobno bardzo dobry jest też ocet jabłkowy, który pije się rozwodniony wodą. Aby zadziałał najlepiej trzeba się upewnić, że jest to prawdziwy produkt a nie destylat.

Nadciśnienie tętnicze to z pewnością przypadłość, której wystąpienie należy uznać za alarmujące. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są sposoby opanowania tego kłopotu a farmaceutyki zawsze powodują jakieś efekty uboczne, więc jeśli można ich uniknąć bezwzględnie należy to robić.

Zobacz również: