500 plus

Rodzina 500 plus to program społeczny, który rząd Prawa i Sprawiedliwości wcielił w życie po wygranych wyborach w 2016 roku. Przez blisko 4,5 roku polskie rodziny otrzymały gigantyczne wsparcie, które pomaga im godnie żyć. 500 plus miało jednak też inny cel, a konkretnie uniknięcie niżu demograficznego. Czyli bez owijania w bawełnę, zwiększenie dzietności w Polsce. Dziś już wiadomo, że cel ten nie został zrealizowany. GUS przekazał zatrważające dane. Wobec tego zasadne wydaje się pytanie co dalej ze sztandarowym programem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości?

Czy 500 plus zostanie zlikwidowane?

Po raporcie opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny w głowach wielu Polaków rodzi się pytanie, co dalej z „500 plus”? W końcu już wcześniej w mediach pojawiały się niepokojące informacje o tym, że program wsparcia polskich rodzin okazał się częściowym niewypałem, a także przesłanki o tym, że pieniądze mogą być zamienione na bony.

Już Andrzej Duda podczas kampanii prezydenckiej poinformował, że 500 plus jest nie do ruszenia. Potwierdził to także rząd, czy nawet sam Jarosław Kaczyński. Program będzie dalej realizowany. Zatem nie ma powodów do najmniejszego niepokoju.

Co zatem z raportem GUS? Z pewnością da on do myślenia politykom PiS i całemu rządowi Mateusza Morawieckiego. Wynika z niego jasno, że 500 plus nie wpłynęło pozytywnie na demografię w Polsce. Wskaźniki są, co tu dużo mówić, tragiczne. Jak inaczej skomentować, że urodziło się najmniej dzieci od 2005 roku?

W lipcu urodziło się 33 tys. dzieci (rok temu 37 tys.). Zmarło 33,5 tys. osób (34,5 tys.) – przekazał GUS.

Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy to 365,5 tys.To najmniej od 15 lat (grudnia 2005). Znak ostrzegawczy. Wg ustawy o 500 plus powinno się urodzić 380 tys. – wylicza na Twitterze Rafał Mundry.

Wyliczenia na podstawie raportu GUS można zobaczyć na poniżej grafice, gdzie znajdziecie Państwo wykres, jeszcze dokładnie obrazujący narastający problem niżu demograficznego w Polsce.

Nie wskazuje na to, aby 500 plus w tym, czy w następnym roku zostało zabrane. Jednak w dłuższej perspektywie rządzącym na pewno zapali się lampka ostrzegawcza.

A Wy, co o tym wszystkim myślicie? Czy popieracie program prorodzinny Prawa i Sprawiedliwości?

źródło: GUS, Twitter

Zobacz również: