W trakcie wystawy AGROTECH 2016 odbywającej się w Kielcach URSUS przedstawił 150 konny ciągnik URSUS C-3150V Power zabudowany na transmisji VIGUS.

19 marca , na targach AGROTECH w Kielcach,firma URSUS zaprezentowała  ciągnik C-3150V POWER, zabudowany na pierwszej polskiej transmisji o nazwie VIGUS.

Nowatorska transmisja jest efektem współpracy centrum badawczo-rozwojowego URSUS R&D z inżynierami z Politechniki Lubelskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. URSUS C-3150V POWER posiada zsynchronizowaną skrzynię biegów 32×32 z systemami powershift (gwarantuje płynną obsługę oraz optymalne wykorzystanie mocy) oraz powershuttle (umożliwia szybką zmianę kierunku jazdy bez użycia sprzęgła). Ursus chce montować transmisje VIGUS seryjnie do swoich ciągników, a także włączyć je do oferty jako oddzielny produkt i sprzedawać producentom ciągników w kraju i za granicą.
Transmisja VIGUS, na bazie której powstał ciągnik, została stworzona w ramach projektu „Rozwój innowacyjnej, uniwersalnej konstrukcji układów przeniesienia mocy do ciągników rolniczych”, zgodnie z umową
o dofinansowanie podpisaną z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w związku z konkursem „Projekty B+R przedsiębiorstw”. Założenia projektu dotyczyły prac nad rozwojem oraz wytworzeniem transmisji do ciągników w przedziale mocy od 100 do 160 KM.
Projekt, w którym siły połączyli naukowcy i technolodzy, uzyskał 11,3 mln złotych dofinansowania z NCBiR,
a jego całkowita wartość wynosi 28,2 mln złotych. Sukces projektu jest potwierdzeniem korzyści, jakie niesie współpraca biznesu z polską kadrą naukową.
– Transmisja jest jednym z najważniejszych elementów ciągnika, który od teraz będziemy produkować
w naszych zakładach. VIGUS powstał dzięki zaangażowaniu rodzimej kadry technicznej Ursus R&D
oraz jednostek naukowo-badawczych. To jest w 100% polski produkt, z którego możemy być dumni–powiedział Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A.

Zobacz również: