Jako 15-latka wyjechała do Syrii, by dołączyć do ISIS. Teraz chce wrócić do Europy

0

19-letnia – obecnie – Brytyjka, która 4 lata temu uciekła z kraju, by dołączyć do ISIS, chce wrócić do Europy. Shamima Begum z Wielkiej Brytanii wyjechała z dwiema koleżankami. Jedna z dziewcząt zginęła w nalocie, los drugiej jest nieznany.

Shamima Begum była jedną z trzech 15-latek, które uciekły z Londynu, by dołączyć do ISIS. Dziewczyna wkrótce po przybyciu Syrii wyszła za mąż za holenderskiego bojownika tzw. Państwa Islamskiego.

Nastolatka przebywa obecnie w obozie dla uchodźców. Jej mąż został złapany przez Syryjskie Siły Demokratyczne i prawdopodobnie trafił do niewoli.

Begum jest w 9. miesiącu ciąży i ze względu na dobro dziecka nalega, by rząd brytyjski pomógł jej w powrocie do Londynu. Dziewczyna straciła wcześniej dwoje swoich dzieci, które zmarły z powodu niedożywienia i chorób.

Władze mówią jednak wprost, że pomoc 19-latce to narażanie bezpieczeństwa obywateli.

Begum w wywiadzie dla „Timesa” szczerze przyznała, że nie żałuje tego, co zrobiła. Jak opowiada, widziała odcięte głowy, ale nie wywarło to na niej wrażenia. Swoje życie w Syrii opisuje jako w miarę normalne.

Źródło: radiozet.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ