Korupcja w gliwickiej drogówce

0
fot policja symboliczne

28 i 29 sierpnia 2018 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali dwóch funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Są to kolejne zatrzymania mające związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, przedmiotem którego są czyny polegające na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy żorskiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Zatrzymani funkcjonariusze zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 § 3 kodeksu karnego, które zagrożone są karą pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Kolejne zatrzymania w tej sprawie możliwe były dzięki odpowiedzi na apel prokuratury osób posiadających wiedzę o przestępstwie. Osoby, które zgłosiły się i poinformowały o przestępstwach wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom żorskiej drogówki zostały przesłuchane w charakterze świadków i nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej zgodnie z treścią art. 229 § 6 kodeksu karnego.

Wobec obu zatrzymanych funkcjonariuszy prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Gliwicach z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wnioski prokuratury zostały uwzględnione przez sąd w dniu 30 sierpnia 2018 roku.

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego ustaleni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach przyjmowali korzyści majątkowe, w różnych kwotach, w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności służbowych w związku z ujawnieniem popełnienia przez kierujących pojazdami wykroczeń drogowych (polegających przede wszystkim na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy) lub nawet przestępstw polegających kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości.

W niektórych przypadkach w zamian za przyjętą korzyść majątkową funkcjonariusze Policji wystawiali wobec kierujących pojazdami mandaty karne nie za rzeczywiście, lecz fikcyjnie popełnione wykroczenia.
Przyjmujący korzyści majątkowe funkcjonariusze Policji większości tych przestępstw dopuścili się, wykonując czynności służbowe na drodze krajowej nr 81 (tzw. „wiślance”), jak również na drogach dojazdowych do autostrady A1.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

 

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ