Policjanci CBŚP we współpracy ze Strażą Graniczną oraz Krajową Administracją Skarbową rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków z Holandii do Polski. Zatrzymano cztery osoby, w tym „kuriera”, zabezpieczono narkotyki o wartości przeszło pięć milionów złotych.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu we Wrocławiu prowadzili intensywne czynności zmierzające do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej od kilku miesięcy. Zdaniem policji członkowie grupy zajmowali się na ogromną skalę przemytem narkotyków z Holandii, które następnie były rozprowadzane w Polsce. Według śledczych do Polski trafiała między innymi kokaina, amfetamina, marihuana oraz tabletki ecstasy i MDMA.

Dzięki szczegółowym i bardzo skrupulatnym czynnościom, policjanci CBŚP ustalili miejsce magazynowania przemyconych narkotyków, a także osoby mogące mieć związek z przestępczością narkotykową – poinformowało CBŚP.

Podczas akcji policjantów wsparli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku oraz z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Jak poinformowały służby prasowe CBŚP , „sygnałem do rozpoczęcia działań było zatrzymanie podejrzanego o przemyt czyli tzw. kuriera.

Na przejściu granicznym w Świecku zatrzymano mężczyznę, u którego w samochodzie ukryte były narkotyki. W drewnianej skrzyni policjanci znaleźli i zabezpieczyli ponad 65 kg różnego rodzaju nielegalnych substancji, m.in. marihuanę, kokainę, amfetaminę. Chwilę później funkcjonariusze weszli jednocześnie do kilku obiektów znajdujących się na terenie woj. wielkopolskiego. Tam zatrzymali trzy osoby oraz zlikwidowali magazyn narkotykowy. W hali na półkach i na podłodze poukładane były różnego rodzaju środki odurzające i substancje psychoaktywne.

Łącznie policjanci zabezpieczyli 117 kg marihuany, 7 tys. tabletek ecstasy oraz 3 kg MDMA. Narkotyki były już zapakowane w mniejsze paczki i przygotowane do dalszej dystrybucji. Śledczy wstępnie oszacowali wartość zabezpieczonych substancji na ponad 5 mln zł.

W Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu środków odurzających i substancji psychoaktywnych oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Decyzją sądu podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych o łącznej wartości 350 tys. zł, w tym samej gotówki ponad 300 tys. zł – poinformowano w komunikacie CBŚP.

Kurier PAP

Zobacz również: