Do zwalczania mafii przez praktykowanie Ewangelii oraz pracę wychowawczą wśród młodzieży wezwał Franciszek Kościół na Sycylii w 25. rocznicę słynnej homilii św. Jana Pawła II. Polski papież stanowczo potępił wówczas działania mafijne.
W imieniu Ojca Świętego telegram wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Odczytano go na zakończenie mszy św. w Valle dei Templi.
„Z okazji 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Agrigento, kiedy pod koniec mszy św. w Valle dei Templi wypowiedział on proroczą tyradę przeciwko mafii i zaapelował do mafiosów o nawrócenie, Ojciec Święty Franciszek kieruje swoje braterskie pozdrowienie do pasterzy i wiernych tego Kościoła partykularnego i całej Sycylii, zgromadzonych na modlitwie i refleksji” – napisano w liście.
„Franciszek zachęca do podążania drogą wytyczoną przez błogosławionego ks. Pino Puglisi i takich jak on, którzy świadczyli, że spisek zła zwalcza się codzienną łagodną i odważną praktyką Ewangelii, zwłaszcza w pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży” – dodano.
Jan Paweł II odwiedził Sycylię w rok po morderstwie tamtejszego prokuratora Giovanniego Falcone. Podczas Mszy św. w Agrigento 9 maja 1993 r. w bardzo ostrych słowach potępił zabijanie ludzi, przypominając, że to sam „Bóg powiedział: nie zabijaj”.
– Żaden człowiek, żadne stowarzyszenie ludzkie, żadna mafia nie może zmienić ani podeptać tego najświętszego prawa Bożego – podkreślił Jan Paweł II. – W imię Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, zwracam się do odpowiedzialnych: nawróćcie się, pewnego dnia przyjdzie sąd Boży – wezwał polski papież.
źródło: KAI