Rzeczpospolita informuje, że do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy. Wkrótce mają one zostać przesłane oddziałowym komisjom.

Zawiadomienia, które najczęściej dotyczą obraźliwych wypowiedzi, przesłano głównie pocztą elektroniczną. Kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC „Auschwitz – fabryka śmierci” – serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie „polskie getto żydowskie”.

Scenariusz i produkcja są dziełem Laurence’a Reesa, brytyjskiego historyka i autora kilku książek na temat II Wojny Światowej. Zgodnie ze zmienioną ustawą o IPN może mu grozić nawet do trzech lat więzienia. Nie ma jeszcze decyzji, czy śledczy zajmą się sprawą. Mogą odmówić śledztwa, wszcząć je lub zawiesić w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego – wskazuje dziennik.

Według prawników, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita, 44 wnioski na dwa tygodnie działania ustawy, to dużo.

eps