Marcon szykuje się na wojnę? Ogłosił przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej! Także dla kobiet

0

Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że przywróci obowiązkową służbę wojskową dla wszystkich młodych ludzi. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powrót do obowiązkowego poboru następuje w niespełna dwie dekady po jego likwidacji.

Macron powiedział we wtorek: – Chcę obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet i mężczyzn – dodał też: – Czas jej trwania może wynosić około trzech miesięcy, ale może być również dłuższy.

Prezydent Francji powiedział, że służba wojskowa będzie obejmować „część obowiązkową” trwającą od 3 do 6 miesięcy, co jeszcze nie została jeszcze ustalona”.

– Nie chodzi o odtworzenie koszar – zauważył jednak Macron.

– Planowana służba będzie powszechna, obowiązkowa i obejmie całą grupę wiekową – powiedział we wtorek rzecznik rządu Benjamin Griveaux, w wywiadzie dla Radio Classique.

Utworzono grupę zadaniową, która ma zaproponować do końca kwietnia, jak zrealizować plan Macrona.

Macron obiecał podczas swojej kampanii wyborczej, w marcu 2017 roku, przywrócić obowiązkową służbę wojskową, która miała trwać miesiąc i obejmować od 600 000 do 800 000 młodych ludzi rocznie, w wieku od 18 do 21 lat.

Macron obiecał, że jeśli zostanie wybrany, sprawi, że wszyscy młodzi ludzie otrzymują bezpośrednie doświadczenie życia wojskowego.

„Uniwersalna służba narodowa będzie szkołą braterstwa. Chodzi o to, aby dać młodym ludziom okazję do wspólnego celu, przełamywania wszelkich barier społecznych” – napisał w zeszłym miesiącu Macron.

Partie opozycyjne ostrzegają ogromne koszty zaangażowania w szkolenie setek tysięcy młodych ludzi rocznie. Propozycja Macron wywołała również zaniepokojenie w wojsku.

eps

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ