Kobieta, która została aresztowana za usunięcie hidżabu, nie chce wyrazić skruchy pomimo, że grozi jej 10 lat więzienia – informuje Centrum Praw Człowieka w Iranie.
Narges Hosseini została aresztowana za protest przeciwko obowiązkowi noszenia hidżabu w Iranie, odmówił wyrażenia skruchy w sądzie, gdzie jest oskarżona o „zachęcanie do niemoralności lub prostytucji”. Grozi jej 10 lat więzienia.
– Hosseini nie chce wyrazić skruchy za swoje działania. Powiedziała, że ma prawo do wyrażenia protestu – mówi prawnik kobiety, Nasrin Sotoudeh.
32-letnia Hosseini przebywała w więzieniu od 29 stycznia 2018 roku. Nie była w stanie zapłacić za kaucją w wysokości 135 000 USD.
Została aresztowana za umieszczenie zdjęcia w mediach społecznościowych, na którym stoi na podeście w Teheranie ze zdjętą z głowy  białą chustą jak z flagą.
W Iranie wszystkie kobiety muszą w miejscach publicznych zakryć włosy i ciała.
Vida Movahed była pierwszą kobietą, która została aresztowana po tym, jak zrobiła to samo pod koniec grudnia 2017 roku.Akt usunięcia publicznie chusty i machnie nią jak flagą stał się symbolem ruchu Girls of Revolution Street, który opowiada się za wolnym wyborem dotyczącym odzieży damskiej.
– Pani Hosseini przebywa w trudnych warunkach w więzieniu Gharchak (na południe od Teheranu), ale nie jest gotowa aby przeprosić za to co zrobiła powiedział jej prawnik Ona wierzy, że jest niewinna.
Hosseini stoi w obliczu zarzutów „jawnego popełnienia haramu (grzesznego) czynu” oraz „zachęcania do niemoralności lub prostytucji”.
Może być za to skazane na karę pozbawienia wolności na rok do 10 lat więzienia.
jw