Zdjęła hidżab i trafiła do aresztu, teraz grozi jej 10 lat więzienia

0

Kobieta, która została aresztowana za usunięcie hidżabu, nie chce wyrazić skruchy pomimo, że grozi jej 10 lat więzienia – informuje Centrum Praw Człowieka w Iranie.
Narges Hosseini została aresztowana za protest przeciwko obowiązkowi noszenia hidżabu w Iranie, odmówił wyrażenia skruchy w sądzie, gdzie jest oskarżona o „zachęcanie do niemoralności lub prostytucji”. Grozi jej 10 lat więzienia.
– Hosseini nie chce wyrazić skruchy za swoje działania. Powiedziała, że ma prawo do wyrażenia protestu – mówi prawnik kobiety, Nasrin Sotoudeh.
32-letnia Hosseini przebywała w więzieniu od 29 stycznia 2018 roku. Nie była w stanie zapłacić za kaucją w wysokości 135 000 USD.
Została aresztowana za umieszczenie zdjęcia w mediach społecznościowych, na którym stoi na podeście w Teheranie ze zdjętą z głowy  białą chustą jak z flagą.
W Iranie wszystkie kobiety muszą w miejscach publicznych zakryć włosy i ciała.
Vida Movahed była pierwszą kobietą, która została aresztowana po tym, jak zrobiła to samo pod koniec grudnia 2017 roku.Akt usunięcia publicznie chusty i machnie nią jak flagą stał się symbolem ruchu Girls of Revolution Street, który opowiada się za wolnym wyborem dotyczącym odzieży damskiej.
– Pani Hosseini przebywa w trudnych warunkach w więzieniu Gharchak (na południe od Teheranu), ale nie jest gotowa aby przeprosić za to co zrobiła powiedział jej prawnik Ona wierzy, że jest niewinna.
Hosseini stoi w obliczu zarzutów „jawnego popełnienia haramu (grzesznego) czynu” oraz „zachęcania do niemoralności lub prostytucji”.
Może być za to skazane na karę pozbawienia wolności na rok do 10 lat więzienia.
jw

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ