fot. Nasir Kachroo

Najwyższy autorytet religijny Turcji powiedział, że każdy pobożny muzułmanin musi używać do jedzenia i picia tylko prawej dłoni – ponieważ tylko demony są leworęczne.

Turecka Dyrekcja Spraw Religijnych (Diyanet), która jest oficjalną instytucją państwową, wydała w sobotę fatwę (dekret), co oznacza, że ​​osoby, które urodził się leworęczne, powinny to szybko zmienić dla własnego dobra, przynajmniej jeśli chodzi o jedzenie. Fatwa pojawiła się w odpowiedzi na pytanie dotyczące jedzenia lewą ręką.

„Ustanawiając ogólne zasady dotyczące jedzenia i picia, Prorok Mahomet nie jadł lewą ręką. Prorok przywiązywał wielką wagę do tego problemu i ostrzegał swoją społeczność, że demony jedzą i piją używając lewą rękę. Obowiązkiem każdego muzułmanina jest przestrzeganie rad i wskazówek Proroka na temat jedzenia i picia prawą ręką” – stwierdził Dyianet na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Fatwa jest prawną, niewiążącą, ale respektowaną interpretacją kodeksu islamskiego i zazwyczaj jest wydawana przez właściwy organ. Narzuca ona obowiązki na rodziców, którzy „muszą” nauczyć dzieci używać prawej ręką do jedzenia i picia.

Wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne fizycznie, które nie mogą zastosować się do tych wskazówek.  Ekspert ds. Turcji i dziennikarz Marc Guillet zauważył na Twitterze, że „pobożni muzułmanie w Turcji, którzy są leworęczni, muszą czuć się okropnie”.

mak

 

Zobacz również: