Ambasador Izraela w Budapeszcie wezwał rząd węgierski, aby zakończył kampanię przeciwko żydowskiemu miliarderowi George Sorosowi, czym – jak twierdzi dyplomata – stymuluje nastroje antysemickie.
Węgierski rząd przeprowadził niedawno ogólnokrajową kampanię billboardową, przeciwko wpływom w tym kraju żydowskiego spekulanta finansowego.
George Soros jest znany z udziału w kampanii otwartych granic, przy czym jego organizacja Open Society działa przede wszystkim na rzecz przestępców przemycających do Europy imigrantów z trzeciego świata.
Jednakże nie mniej znane jest to, w jakim stopniu Soros wykorzystuje swoją „miękką moc” do oddziaływania na społeczeństwo obywatelskie.
Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, który został założony przez żydowskiego miliardera,  próbował wywrzeć wpływ na rząd Wiktora Orbána. Co skończyło się  działaniami prawnymi prowadzącymi do jego likwidacji. W związku z tym, w ostatnich miesiącach na Węgrzech odbywały się protesty przeciwko potencjalnemu zamknięciu uniwersytetu. Niektórzy obawiają się nawet, że może to być początek kolejnej „kolorowej rewolucji”.
Organizacje na Węgrzech związane z  Sorosem pracowały niestrudzenie przeciwko działaniom rządu węgierskiego wobec nielegalnej imigracji. Jednak 98,5% Węgrów odrzuciło w referendum w zeszłym roku nielegalne kwoty migrantów.
Wszystkie te działania rządu  przeciwko Georgowi Sorosowi uznawane są za antysemickie.
Największa organizacja żydowska na Węgrzech Mazsihisz wezwała ostatnio rząd, aby zakończył kampanię przeciwko miliarderowi,  z uwagi na to, że jest ona „antysemicka”.
Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na te ostatnie protesty, ale także na podtekst, w którym przedstawiono hipokryzję izraelskich urzędników rządowych.
„Podobnie jak Izrael, Węgry również podejmują kroki przeciwko każdemu, kto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju i jego obywateli”  czytamy w oświadczeniu.
Twierdzenie, że krytyka wywrotowego, aroganckiego spekulanta jest w jakiś sposób antysemicka jest oczywiście śmieszna. Czy ktoś byłby poważnie traktowany za twierdzenie, że krytyka każdego Węgra jest antywęgierska?
ex