19 czerwca, poniedziałek, godz. 10.30

Fundacja Animacja od 2010 r. prowadzi na terenie prawobrzeżnej Warszawy projekt. „Praga Gada”. Projekt polega na rejestracji opowieści seniorów z Pragi i ich adaptacji przez artystów w formie komiksu. Tegoroczna edycja projektu przebiega pod nazwą „Praga Gada Gwarą” i w ramach niej wraz ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska prowadzony jest cykl warsztatów gwary warszawskiej.

Celem warsztatów jest przybliżenie mieszkańcom Warszawy języka stolicy sprzed lat, obecnego do dziś w mowie powszechnej oraz przybliżenie postaci Stefana „Wiecha” Wiecheckiego – prozaika, felietonisty piszącego stylem gwarowym, nazwanego przez Tuwima „Homerem warszawskiej ulicy i warszawskiego jęzora”. W czasie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni do tematu gwary warszawskiej, poznają jej różnorodność, ale przede wszystkim dzięki angażującym zadaniom, grom i ćwiczeniom z ich aktywnym udziałem, przekonają się, że gwara warszawska nadal żyje i wiele słów z niej pochodzących jest nadal w użyciu. Znajomość ich źródła umożliwi prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym oraz wzbogaci codzienny język mieszkańców.
Warsztaty poprowadzi prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, Martyna Goździuk, zawodowo przewodnik po Warszawie, specjalizujący się w dzielnicach prawobrzeżnych, szczególnie bliska jest jej Praga. Gwarę podsłuchała u sąsiadów, wychowując się na Targówku i tak się zaczęło. Szczególnie interesuje się językiem przedwojennej społeczności żydowskiej oraz jego wpływami w polszczyźnie.

Kocha Warszawę całym sercem, które – jak mówi – ma po prawej stronie, ale jeśli tylko ma sposobność, uwielbia podróżować na krańce świata i poznawać nowe kultury. Od 2015 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Gwara Warszawska.

W warsztatach wezmą udział uczniowie XIII LO im. płk. L. Lisa-Kuli oraz seniorzy skupieni wokół UTW Zacisze.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień „O charakternych kozakach z Targówka” Andrzeja Marciniaka – studenta UTW DK Zacisze, członka Męskiego Zespołu Wokalnego 'Żurawie”, który brał udział w poprzedniej edycji projektu „Praga Gada”.

Więcej: www.zacisze.waw.pl