Projekcja filmu  „Żołnierz Niezłomny Kościoła” 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Fundacja Solidarności Dziennikarskiej zapraszają na wieczór inauguracyjny „Maja na Foksal” – projekcję filmu dokumentalnego Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”  (premiera 25. września 2016 r., kino Rialto w Poznaniu) oraz spotkanie z Autorką 9 maja 2017 r., wtorek, godz. 18.00  Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza, ul. Foksal 3/5.

Pełnometrażowy dokument „Żołnierz Niezłomny Kościoła” to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Baraniaka – m.in. z siostrami elżbietankami pracującymi w Pałacu Arcybiskupim za jego czasów czy dr Małgorzatą Kuleszą-Kiczką z Warszawy, która opiekowała się w 1977 r. umierającym metropolitą poznańskim. W filmie swoje świadectwo o nim dają też abp Marek Jędraszewski, który w 2009 r. pierwszy opublikował materiały z archiwów IPN na temat prześladowania abp. Baraniaka, kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego i.in. Zdjęcia do filmu powstały w Poznaniu, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, na Jasnej Górze, w Oświęcimiu, Krakowie oraz w Rzymie, gdzie studiował przyszły metropolita poznański, także w Budapeszcie i w Pradze.

*Jolanta Hajdasz – dziennikarka i  medioznawca, dr nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Z dziennikarstwem  związana od 1989 r. Pracowała m.in. w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, w Polskim Radiu, TVP oraz w TVN, była dyrektorem Poznańskiego Oddziału TVP i zastępcą redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”. Autorka pierwszej w Polsce monografii naukowej o RWE  (2006).  Laureatka m.in. Nagrody  Głównej Wolności Słowa SDP (2012, 2016) i Nagrody Głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks (2013, 2017) , autorka książek i filmów o prześladowaniu przez komunistów abpa Antoniego Baraniaka pt. „Zapomniane męczeństwo” (premiera 2012) i „Żołnierz Niezłomny Kościoła” (premiera 2016).

Zobacz również: