fot. symboliczne Policja

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 7 mężczyznom, dotyczący popełnienia szeregu rozbojów.

W toku śledztwa ustalono, że przestępcza działalność oskarżonych rozpoczęła się 29 kwietnia 2016 roku, gdy Janusz K. i Jacek B. udali się do Opatowa, celem dokonania rozboju na dwóch mieszkających tam kobietach. Po wejściu do domu sprawcy zakleili usta kobietom używając taśmy klejącej, skrępowali ręce i nogi oraz zażądali wydania pieniędzy. Gdy jedna z kobiet próbowała się oswobodzić Jacek B. uderzył ją pięścią w twarz. Po przeszukaniu pomieszczeń sprawcy skradli pieniądze w kwocie około 47.000 zł oraz złotą biżuterię.

W dniu 30 czerwca 2016 roku Janusz K. zaatakował kobietę, wchodzącą do bloku przy ul. Skłodowskiej w Częstochowie. Oskarżony wepchnął pokrzywdzoną do klatki schodowej, a następnie bił ją rękami i kopał po całym ciele. W wyniku rozboju Janusz K. skradł kobiecie plecak z zawartością pieniędzy, telefonu komórkowego i kluczy o łącznej wartości 1.350 zł.

Kolejny rozbój, w którym uczestniczył Janusz K., miał miejsce 22 sierpnia 2016 roku. W tym dniu Janusz K. podwiózł samochodem marki BMW Mariusza M. i Jarosława S. pod dom mieszkanki Częstochowy. Janusz K. oczekiwał pod domem, a pozostali dwaj sprawcy weszli do wewnątrz. Mariusz M. i Jarosław S. zakneblowali kobiecie usta i skrępowali ręce, przy użyciu taśmy klejącej. Ponadto Mariusz M. zademonstrował pokrzywdzonej sposób działania paralizatora i uderzył ją pięścią w twarz. Po przeszukaniu domu sprawcy skradli pieniądze, biżuterię i zegarek o łącznej wartości około 6.000 zł.

W dniach 19 września 2016 roku i 5 października 2016 roku ci sami sprawcy dopuścili się rozbojów na salony gier w Konopiskach i Poczesnej. W każdym z tych przypadków Janusz K. oczekiwał na Mariusza M. i Jarosława S. w samochodzie, zaparkowanym w pobliżu salonu. Po wejściu do wewnątrz sprawcy krępowali pracowników salonu i zabierali pieniądze, znajdujące się w kasie oraz w automatach. W jednym z napadów Mariusz M. użył także wobec pracownika salonu paralizatora elektrycznego. W wyniku rozbojów sprawcy skradli pieniądze w kwocie 2.000 i 4.000 zł.

W dniu 16 września 2016 roku ww. Mariusz M. oraz Przemysław J. i Krzysztof J. dokonali rozboju na salon gier w Blachowni. W tym napadzie sprawcy po uprzednim skrępowaniu pracownika obsługi, skradli pieniądze w kwocie około 5.000 zł.

W dniu 28 września 2016 roku ww. sprawcy oraz Piotr Z. udali się do sklepu, mieszczącego się w Częstochowie przy ul. Festynowej. Krzysztof J. oczekiwał w samochodzie pod sklepem, Przemysław J. stał w drzwiach wejściowych „na czartach”, a pozostali sprawcy wepchnęli ekspedientkę na zaplecze i zabrali kasetkę z pieniędzmi w kwocie około 1.300 zł.

Cześć z oskarżonych przyznała się do zarzucanych im przestępstw i złożyła wyjaśnienia.

W toku śledztwa wobec Janusza K., Jacka B., Mariusza M. i Jarosława S. zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec Przemysława J. i Piotrowi Z. dozory Policji. Krzysztof J. jest osadzony w zakładzie karnym w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności.

Wszyscy oskarżeni byli w przeszłości karani.

Przestępstwo rozboju jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Sąd Rejonowy wyznaczył termin pierwszej rozprawy na dzień 19 kwietnia 2017 roku.

rzecznik prasowy
prokurator Tomasz Ozimek