Wybory prezydenckie w Francji zaledwie  już w niedzielę. Tymczasem Marine Le Pen, kandydatka Frontu Narodowego zażądał usunięcia flagi UE ze studia w czasie przeprowadzanego z  nią wywiadu telewizyjnego. Wcześniej obiecała, że jeśli zostanie prezydentem, to ogłosi referendum w sprawie członkostwa Francji w UE.

Podczas wywiadów politycznych we francuskich stacjach telewizyjnych często pojawiają się w tle  kombinację flagi narodowej i barw unijnych. Jednak  we wtorek, kiedy Le Pen odwiedziła kanał TF1 widzowie usłyszeli od prowadzącego wywiad: – Pani Le Pen, aby zgodzić się wziąć udział w tym programie,  poprosiła nas, abyśmy usunęli flagę europejską  – powiedział Gilles Bouleau.

– Chcę być prezydentem Republiki Francuskiej, a nie Unii Europejskiej. Uważam, że UE zrobiła wiele szkody dla naszego kraju, dla naszego narodu, na płaszczyźnie gospodarczej i społecznej, ze zniknięciem naszych granic włącznie –  powiedziała Marine Le Pen.

Jej postawa nie jest nowa. Jedną z 144 jej obietnic wyborczych jest deklaracja  usunięcia flag unijnych z budynków rządowych.

exc