Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek – potwierdził w czwartek PAP jego rzecznik Preben Aamann. Sprawa dotyczy śledztwa przeciw b. szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB.

Przewodniczący Rady Europejskiej ma być przesłuchany w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, w charakterze świadka, 19 kwietnia br. Przesłuchanie będzie dotyczyło śledztwa przeciw byłym szefom SKW – Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi – o podjęcie, bez zgody władz, współpracy z rosyjskim FSB.

Przedmiotem śledztwa prowadzonego przez wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie jest „przekroczenie uprawnień przez członków kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów”. Jest to przestępstwo przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, zagrożone karą do 3 lat więzienia.

„Zawarta w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej, umowa o współpracy między SKW i FSB dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. A takim zagrożeniem dla FSB były m.in. działania podejmowane przez Amerykanów oraz NATO. Na celowniku SKW znalazł się prok. Marek Pasionek, który był jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy smoleńskiej” –  informowała w grudniu „Gazeta Polska Codziennie”.

Na poprzednie wezwanie były premier nie stawił się ponieważ obowiązki służbowe zatrzymały go w Strasburgu.

Pytany przez PAP o sprawę rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański nie chciał jednak jej komentować.

Ponoć adwokatem Donalda Tuska ma być Roman Giertych.

PAP/bes