Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego powraca na wiosnę

0
fot. Tomasz Bylina
 Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na pierwszą w tym roku sesję weekendową warsztatów instrumentalnych poświęconych tradycyjnej muzyce Lubelszczyzny.
 W weekend 8-9 kwietnia w Lublinie odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach prac Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zajęcia poświęcone będą nauce muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny w formie niestylizowanej. Uczestnicy warsztatów pracować będą metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu). Udział mogą wziąć osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne, grające w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, basy, wiolonczela, kontrabas, altówka, bębenek obręczowy, baraban, klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon. Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia.
Harmonogram prac:
8 kwietnia, sobota, godz. 12.00 -15.00  i 17.00-20.00  Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
9 kwietnia, niedziela, godz. 11.00-15.00  Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Wiek uczestników: 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców)
Zapisy i szczegółowe informacje: orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 7 kwietnia do godziny 14:00
W temacie wiadomości należy wpisać „sesja kwiecień 2017/…….(nazwa instrumentu)”, a w treści maila, podać określenie stopnia zaawansowania. Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby zaangażowane już w prace Orkiestry. Należy mieć własne instrumenty.
Udział bezpłatny.
Zajęcia prowadzą:
Instrumenty dęte: Marcin Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina i z orkiestrą dętą ze Zdziłowic. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Sekta Denta, Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.
Instrumenty smyczkowe: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz, i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.
Wspólne próby wszystkich sekcji: Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001 – 2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.
Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl
 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ