Parzenie kawy na stażu? Tak, ale tylko w kawiarni! Wielu firmom w Polsce brakuje rąk do pracy, dlatego coraz chętniej oferują atrakcyjne programy menedżerskie i stażowe. W trakcie ich trwania studenci i świeżo upieczeni absolwenci uniwersytetów mogą uczyć się wartościowych rzeczy oraz zdobywać cenne doświadczenie. Czym się kierować przy wyborze takiego programu?

„W ostatnich pięciu latach widzimy dosyć duży boom na rozwijanie programów menedżerskich i stażowych przez duże korporacje. Branże, w których jest największy popyt na te programy, to farmacja, FMCG, bankowość, konsulting i IT. Są one z reguły skierowane do osób młodych: niedawnych absolwentów uczelni albo studentów ostatnich lat” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Jacek Olejarz, executive manager z firmy HRK.

Programy menedżerskie i stażowe dają przede wszystkim okazję do nauki, zdobycia nowych kompetencji, jak również rozwoju osobistego. Młodzi mogą nie tylko czerpać z wiedzy i doświadczeń starszych pracowników, lecz także brać udział w organizowanych szkoleniach. W niektórych organizacjach są też prowadzone programy mentoringowe dla praktykantów i stażystów. Osoby, które się sprawdziły, często otrzymują propozycję pracy. A nawet jeśli taka oferta się nie pojawi, to i tak młody człowiek się czegoś nauczy oraz wyniesie ze swojego stażu coś cennego, dzięki czemu łatwiej mu będzie znaleźć zatrudnienie w innej firmie.

Jak wybrać program odpowiedni dla siebie? Na początku musimy się zastanowić, czy wiemy już, czym będziemy się zajmować w przyszłości. Jeżeli tak, znajdźmy program odpowiadający naszym zainteresowaniom zawodowym, w przypadku którego jest jasno określone, co będziemy robić i czego się nauczymy. Z kolei jeśli dopiero szukamy swojej drogi i jeszcze nie wiemy, w jakim zawodzie chcemy pracować, zdecydujmy się na program rotacyjny. Poznamy dzięki temu różne działy w danej firmie, będziemy wykonywać różne obowiązki oraz zdobędziemy różne kompetencje. Być może uda nam się też wreszcie ustalić, w czym czujemy się mocni i jaka praca nas naprawdę pociąga, co pozwoli nam lepiej zaplanować swoją przyszłą karierę.

Zobacz również: