W USA admirał i siedmiu oficerów zostało oskarżonych o korupcję, która często przyjmowała postać orgii z prostytutkami – poinformowała gazeta Washington Post, powołując się na dokumenty Sądu Federalnego w San Diego (stan Kalifornii).

W sprawie figuruje kontradmirał Bruce Loveless, który pełnił służbę w wywiadzie amerykańskiej marynarki wojennej w Pentagonie a także kilku kapitanów marynarki wojennej i emerytowany pułkownik piechoty morskiej. Oskarżyciel uważa, że oficerowie otrzymywali łapówki od biznesmena Leonarda Glenna Francisa z Singapuru, który podpisywał kontrakty z Pentagonem i wcześniej przyznał się do oszustwa na kwotę kilkudziesięciu milionów dolarów podczas prowadzenia biznesu z amerykańską marynarką wojenną.

Zgodnie z materiałami sądu biznesmen robił wojskowym prezenty, organizował wyjazdy na kurorty i płacił za usługi prostytutek. W akcie oskarżenia jest mowa o zegarku o wartości 25 tys. dolarów, drogich cygarach i koniaku.

Oskarżyciel twierdzi, że Francis organizował orgie dla oficerów okrętu flagowego Blue Ridge VII Floty USA. Na przykład, podczas wizyty w 2008 roku na Filipinach pięciu oficerów marynarki wojennej uczestniczyło w „wielodniowej imprezie” z prostytutkami i wypiło wszystkie zapasy drogiego szampana w luksusowym hotelu na łączną kwotę 50 tys. dolarów.

Poza tym w 2007 roku w Manili biznesmen zapłacił rzekomo za orgię, podczas której „w aktach seksualnych były wykorzystywane eksponaty historyczne” związane ze słynnym generałem z okresu II wojny światowej Douglasem MacArthurem.

Oskarżyciel uważa, że w zamian za podobne prezenty oficerowie udostępniali Francisowi tajne informacje, które pomogły jego firmie zdobyć kontrakty na kilkadziesiąt milionów dolarów.

Łącznie w sprawie figuruje już 27 oskarżonych, ponad 200 osób jest podejrzanych.

NS