XXIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej w tym roku odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia, tradycyjnie w płockiej Bazylice Katedralnej. Podczas trzech wieczornych koncertów usłyszymy grupy: Schola Gregoriańska, Schola Gregoriana Silesiensis oraz Pogranicze. Poniżej prezentujemy zespół, który wystąpi drugiego dnia festiwalu.
Schola Gregoriana Silesiensis powstała w styczniu 2000 roku we Wrocławiu. W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność liturgiczno-koncertowa związana z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska.
Kantorem Scholi jest Robert Pożarski. Grupa uczestniczy w festiwalach, koncertach i wydarzeniach liturgicznych w kraju i za granicą.
Podczas koncertu w płockiej katedrze Schola Gregoriana Silesiensis wykona Chorał Sarmacki Castrum Doloris, czyli staropolskie ceremonie pogrzebowe.
Castrumdoloris (łac.) – obóz żalu: w sarmackiej Rzeczpospolitej pochówek osób szlachetnego rodu. W tym celu stawiano budowlę otaczającą katafalk, na którym składano trumnę z ciałem zmarłego. Takie Castrumdolorisstanowiło scenografię ceremonii, która była swoistym teatrum mortis, a więc: muzyka, ruch i gest wykonywane przez celebransa z asystą oraz wszystkich zebranych.Wniesieniu trumny do kościoła towarzyszyły odpowiednie śpiewy i instrumentalne intrady. Na wstępie odbywała się Jutrznia, złożona z psalmów pokutnych, w tym Psalm Miserere. Następnie odprawiano Missa Requiem. Po zakończeniu mszy rozpoczynało się właściwe Castrumdoloris wedle ustalonego porządku: responsoria, oracje, okadzenia i pokropienia. Po dotarciu do miejsca pochówku następowało Aspersio i umieszczano trumnę w grobowcu. Śpiewano wtedy kantyk Benedictus i antyfonę Salve Regina. Przejściom pomiędzy kolejnymi częściami towarzyszyła żałobna muzyka instrumentalna. W naszych ceremoniach są to canzony i marsze pochodzące ze źródeł z polską muzyką okolicznościową (Codex Vietoris, Amoenitatum Musicalium Hortulus) oraz stylizacje (Marcia lugubre na kotły, Marsz żałobny na motywach Telemanna). Utwory wykonywane są na kotłach i kozłach polskich.
Skład zespołu:
Marek Czapiński, Piotr Krysiński, Michał Krzywka, Krzysztof Ochnik, Mateusz Pigoń, Adam Poznański, Adam Skobliński, Konrad Zagajewski, Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Lawaty, Andrzej Borzym jr, Leszek Kubiak
Paweł Iwaszkiewicz – kozioł wielki
Maciej Kaziński – kozioł wielki, kotły barokowe
Robert Pożarski – kierownictwo muzyczne
Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia w płockiej Bazylice Katedralnej. Wszystkie koncerty odbywać się będą o godzinie 19. Wstęp bezpłatny.

Zobacz również: