Egzema dłoni i palców

10
W wyniku stałego kontaktu z wodą i środkami drażniącymi skóra rąk może stać się wysuszona, spierzchnięta i spękana.
W wielu przypadkach nie wystarcza samo kremowanie rąk w trakcie i po pracy. Skutkiem może być egzema rąk. Gdy zaburzone są funkcje obronne skóry, do organizmu łatwiej wnikają zarazki i chemikalia ze środowiska i mogą wywoływać np. stany zapalne. Nie wszystkie partie rąk są w tym samym stopniu podatne na egzemę. Pierwsze oznaki przesuszenia i zaczerwienienia pojawiają się między palcami. Zrogowaciały naskórek jest tu bardzo cienki i delikatny, dlatego ma mniejsze możliwości ochrony przed wysuszeniem i chemikaliami. Ponadto palce są zazwyczaj mniej lub bardziej do siebie zbliżone, dlatego często dochodzi do gromadzenia się potu i łoju oraz napęcznieniu skóry między palcami. Prowadzi to stopniowo do rozkładu zrogowaciałej warstwy naskórka i osłabienia mechanizmów obronnych.
Między palcami częściej występują ostre stadia choroby z zaczerwienieniem i stanami zapalnymi. Podatne na egzemę są także opuszki palców. Egzema palców i rozwijająca się z niej egzema dłoni nierzadko mogą doprowadzić do utraty zdolności wykonywania wielu prac.
Egzema palców może rozszerzyć się aż do macierzy paznokci. Składa się ona, jak wiadomo z warstwy komórek, które poprzez ciągłe procesy podziału tworzą płytki paznokci. Dzielące się stale komórki stanowią jednak system bardzo wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Rozszerzanie się egzemy z palców na macierz paznokci może doprowadzić do drastycznych zaburzeń w procesie powstawania płytek. W bardzo wielu przypadkach występują zaburzenia we wzroście paznokci jako skutek egzemy palców.
Bezpośrednie leczenie samej płytki paznokcia nie jest możliwe. Terapia zawsze obejmuje leczenie palców. Jeśli uda się je uleczyć, to paznokcie będą rosnąć prawidłowo.
Leczenie egzemy to długi proces. Istnieje jeden sposób uniknięcia skutków egzemy dłoni: to zmiana zachowań pielęgnacyjnych i zawodowych. Należy ograniczyć kontakt z wodą i środkami chemicznymi. Stosować odpowiednie środki ochronne  i intensywną pielęgnacje. W przypadku niepokojących zmian należy udać się do lekarza.
Hanna Kasztelan

10 KOMENTARZE

 1. Mam to samo. Próbowałam już z milion kosmetyków. Jednak nie jest zadowolona z efektów i zastanawiam się nad kupieniem serii Oillan Med+. Czy nada się dla dorosłego?

 2. Paskudnie to wygląda. Oillan Med+ przyniesie w takiej sytuacji ulgę. Moja skóra po zastosowaniu tego preparatu wróciła do normy. Dodatkowo kupując serię oillan med + za 70 zł , dostałam bon na 70 zł na następne zakupy.

  • Sądzę że na wszystkie produkty oillan jest ta promocja . Przede mną babeczka kupowała dla dziecka preparaty i dostała informacje o promocji. Obecnie rozszerzyli promocje na apteki internetowe

 3. CARUN konopna maść uniwersalna zawiera maksymalne stężenie substancji występujących w konopi! Wykonana wyłącznie z BIO składników. Posiada niezwykle ważne połączenie oleju konopnego wraz z ekstraktem z rośliny konopi.
  Doskonała przy :
  Bólach i zapaleniach stawów, mięśni, ścięgien,
  Łuszczycy, atopowych egzemach i zapaleniach skóry,
  Trądziku, różach, pokrzywkach, chorobach i alergiach skóry,
  Bólach pleców i kręgosłupa,
  Hemoroidach i problemach okolic odbytu,
  Żylakach, zapaleniach żylnych,
  Owrzodzeniach podudzi,
  Bólach reumatycznych i artretycznych (do II stopnia)
  Grzybicach i pleśniawkach,
  Migrenach i bólach głowy,
  Stłuczeniach, skręceniach, obrzękach,
  Oparzeniach, skaleczeniach, otarciach,
  Brodawkach, odciskach, wrastających paznokciach,
  Odleżynach, bólach karku,
  Suchej popękanej i łuszczącej się skórze,
  Ukąszeniach owadów, w tym kleszczy i komarów,
  więcej informacji w naszym sklepie internetowym na : https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/9-konopna-masc-uniwersalna-100ml.html

 4. Ja też mam to samo i na złagodzenie tego zastosowałam krem emotopic i jestem jak narazie zadowolona z efektów , złagodziło zaczerwienienie i pękanie skóry na dłoniach , smaruje ręce 3 razy dziennie i efekty są narazie zadowalające . Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ