Polska przekazała do Komisji Europejskiej odpowiedź na zalecenia KE

0

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało odpowiedź na uzupełniające zalecenia Komisji Europejskiej. Zalecenia dotyczą praworządności w Polsce.

Strona polska przekazała Komisji Europejskiej, że przeprowadzone ostatnio zmiany w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi dotyczącymi sądownictwa konstytucyjnego. W komunikacie przekazano też, że powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego prezesa Trybunału i wejście w życie nowych regulacji stworzyło właściwe warunku do tego, aby Trybunał normalnie funkcjonował.

W komunikacie czytamy również, że w dialogu z Komisją Europejską powinny obowiązywać takie zasady, jak obiektywizm, szacunek dla suwerenności, pomocniczości i tożsamości narodowej. Dlatego, zdaniem MSZ, ostatnie wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa, w których nawołuje on inne państwa członkowskie do stworzenia wspólnego frontu z Komisją przeciwko Polsce, są jaskrawym przykładem pogwałcenia tych reguł. W związku z tym MSZ apeluje do Fransa Timmermansa o zaprzestanie takich działań.

MSZ podkreśliło w przesłanej odpowiedzi, że celem polskich władz jest utrwalenie porządku prawnego i stabilnych podstaw działania Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym wszelkie sugestie są, zdaniem MSZ, przyjmowane z otwartością.

Strona polska wyraziła nadzieję, że wyjaśnienia przedstawione w odpowiedzi na zalecenia Komisji Europejskiej zostaną przez nią wnikliwie przeanalizowane i przyjęte ze zrozumieniem.

źródło: IAR

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ