Brytyjski rząd rozważa pomysł, by przekierować część pieniędzy z budżetu pomocy międzynarodowej dla Azji czy Afryki do krajów Europy wschodniej i środkowej, w tym Polski. Miałoby to pomóc w przeciągnięciu tych państw na stronę Brytyjczyków w negocjacjach w sprawie Brexitu.

Budżet przeznaczony na pomoc międzynarodową wynosi dwanaście miliardów funtów. Jak donosi „Sunday Times”, niektórzy brytyjscy politycy i dyplomaci uważają, że część funduszy trzeba przekierować. Dziennik pisze, że ich nowymi adresatami byłyby: Polska, Węgry i kraje bałtyckie.

W gazecie czytamy, iż „najbliżsi doradcy premier Theresy May argumentują w prywatnych rozmowach, że pieniądze pozwolą przekonać kraje wschodniej Europy, by poparły żądania Londynu, domagającego się korzystnej umowy handlowej”. Według „Sunday Times”, na pomysł ciepło patrzeć mają:minister obrony Michael Fallon i kanclerz skarbu Phlip Hammond.

Propozycja wywołuje jednak kontrowersje. Niektórzy pracownicy Departamentu Rozwoju Międzynarodowego mówią, że plan byłby nielegalny. Argumentują, że według zasad OECD Warszawa czy Budapeszt są zbyt zamożne, by kwalifikować się do otrzymania pomocy. „To nie my ustalamy reguły” – mówi gazecie jeden z wysoko postawionych urzędników.

źródło: IAR

 

Zobacz również: