Państwo kupiło Kolekcję Książąt Czartoryskich

0

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i „Polonia – Rok 1863” Jana Matejki to najbardziej znane dzieła Kolekcji Książąt Czartoryskich, które od dziś są własnością narodu polskiego.

Umowę z Fundacją Książąt Czartoryskich o sprzedaży zbiorów zawarło na Zamku Królewskim w Warszawie ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Dokument podpisali książę Adam Karol Czartoryski i wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński.

Państwo kupiło bezcenne rzeźby, obrazy i zbiory biblioteczne – w tym dokumenty i archiwalia należące do Fundacji. Łącznie 86 000 obiektów muzealnych i 250 tysięcy bibliotecznych. Do kolekcji należą między innymi akt unii polsko-litewskiej w Horodle z 1413 roku, akt hołdu pruskiego z 1525, rękopis „Kronik” Jana Długosza, zbiór szkiców Rembrandta, Renoira i ryciny Albrechta Durera. W zbiorach znajdują się też buławy hetmańskie, trofea wiedeńskie, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce, generale Kniaziewiczu i maska pośmiertna Chopina. Prócz dzieł sztuki na rzecz Skarbu Państwa przeszły także budynki muzeum.

Wicepremier minister Piotr Gliński podkreślił, że zakup kolekcji od wielu lat postulowali polscy muzealnicy i historycy sztuki. Zbiory nazwał „Arką, która przez czas zaborów przechowała najcenniejsze świadectwa państwowości polskiej”.

Książę Adam Czartoryski mówił, że przekazując zbiory narodowi polskiemu, kontynuuje tradycję przodków, która zakłada „pracę na rzecz narodu ze wszelkich sił”. Wyraził nadzieję, że muzeum zostanie wkrótce otwarte, tak by kolekcja służyła Polakom oraz turystom polskim i zagranicznym.

Radość z zakupu zbiorów wyraziła premier Beata Szydło. Szefowa rządu wskazała, iż zakup kolejnych dzieł sztuki przez państwo to przykład inwestycji w dziedzictwo.

Za kolekcję Zbioru Czartoryskich skarb państwa zapłaci równowartość stu milionów euro.

źródło: IAR

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ