Szpilki nosi 90% Polek w wieku 20-50 lat. Dzięki nim nogi są smuklejsze, a ciało wygląda szczuplej. Tymczasem, chodzenie w takich butach może powodować liczne patologie, z których najpoważniejsze wymagają interwencji chirurgicznej. Szczególnie narażone na urazy spowodowane chodzeniem na wysokich obcasach, są kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów*.

Przedstawiamy 5 skutków ubocznych chodzenia w szpilkach wyższych niż 5cm.

  1. Bóle kręgosłupa

Najczęściej są to dolegliwości bólowe związane z dolnym odcinkiem kręgosłupa, ale nie tylko – przeciążenia, które występują podczas chodzenia na obcasach, pojawiają się także w krzyżu oraz w odcinku szyjnym.

Kiedy chodzimy w szpilkach zwiększa się aktywność szyjnych mięśni przykręgosłupowych. Dlatego, jeśli cierpimy z powodu nawracającego bólu w okolicach odcinka szyjnego, zwróćmy uwagę na wysokość obcasa w naszych butach. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa może bowiem prowadzić do poważnych urazów odcinka szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego – mówi dr n. med. Robert Jonak, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

  1. Kontuzje i choroby stawów

Drastyczne zaburzenie stabilizacji ciała podczas chodzenia na obcasach, ma duży wpływ na wszystkie stawy, które biorą udział w lokomocji i może powodować różne kontuzje, począwszy od zwichnięcia kostki, przez zwyrodnienia stawów kolanowych, aż po urazy miednicy i stawu biodrowego.

  1. Napięcia mięśniowe w dolnym odcinku kręgosłupa

Jak wynika z badań dr hab. Anny Miki z krakowskiej AWF*, długotrwałe używanie obcasów jest niebezpieczne dla kręgosłupa i prowadzi do przewlekłego zmęczenia mięśni w okolicy lędźwiowej. Szczególnie uważać powinny kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów.

  1. Wrastające paznokcie

Szpilki zazwyczaj są tak wyprofilowane, że palce nie układają się swobodnie, a raczej bardzo ściśle do siebie przylegają. Dodatkowo ułożenie stopy w bucie na obcasie z naciskiem na przodostopie powoduje, że paluch uciskany jest przez pozostałe cztery palce. W konsekwencji, jeśli nie obcinamy paznokcia na prosto, płytka, zamiast rozwijać się bez przeszkód, zaczyna wrastać w skórę.

  1. Haluksy

Częste chodzenie w szpilkach powoduje przeciążenia w przedniej części stopy, zwiększony nacisk na paluch i w konsekwencji deformacje stopy, czyli tzw. haluksy. Jest to bolesna dolegliwość, w przypadku której nie zawsze pomoże leczenie zachowawcze – niekiedy konieczna jest operacja.

W przypadku dolegliwości bólowych i napięcia mięśni, zazwyczaj wystarczy zrezygnować z obcasów i skorzystać z fizjoterapii, np. masaży, laserów, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Poważniejsze urazy należy konsultować ze specjalistą ortopedii bądź rehabilitacji, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi.

Dodatkowe informacje:

  • *Badania dr hab. Anny Miki na temat wpływu obcasów na aktywność mięśni
  • Rehabilitacja w Centrum Medycznym Falck w Katowicach

 

Zobacz również: