Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Pamięć Kresów”, które odbędzie się 27 listopada (niedziela) o godzinie 15:00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Gościem spotkania będzie Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta, autor opowiadań kresowych pt.: Nienawiść (2006), które stały się kanwą filmu pt. Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.Spotkanie poprowadzi Robert Jurszo (dziennikarz i publicysta), a tematem dyskusji będą burzliwe i dramatyczne dzieje Kresów, które Stanisław Srokowski opisuje w swoich zbiorach opowiadań „Nienawiść” i “Strach” oraz powieściach „Ukraiński kochanek”, „Zdrada”, czy „Ślepcy idą do nieba”.

Budowanie tożsamości narodowej to długi i skomplikowany proces historyczny. Biorą w nim udział rozmaite czynniki, wydarzenia epokowe, zjawiska kulturowe, edukacyjne, religijne, społeczne, polityczne. Rzeczpospolita od zarania swoich dziejów miała szeroko otwarte ramiona dla bogactwa etnicznego Europy. Na ziemiach polskich spotykały się odmienne kultury. Tworzyły się silne więzi międzyludzkie. Jednaj systemy totalitarne: faszyzm, nazizm i komunizm oraz II wojna światowa zburzyły ten wielowiekowy porządek. Do głosu doszedł także ukraiński szowinizm, który doprowadził do rozlewu krwi i do ludobójstwa, którego dopuściły się OUN/UPA na Polakach, ale też na Żydach, Rosjanach, Ormianach i na samych Ukraińcach, którzy nie popierali ideologii szowinistycznej. Straszliwa rzeź – głównie Polaków – trwała przez cały okres II wojny światowej. Spotkanie „Wielkość i dramat polskich Kresów” poświęcone będzie właśnie tej problematyce.

Stanisław Srokowski – urodzony na Podolu, pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta, wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. Autor powieści i zbiorów opowiadań kresowych. Współtwórca stowarzyszenia kulturalnego polsko-ukraińskiej współpracy: „Biały ptak”. Współzałożyciel Instytutu Wincentego Witosa. Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej. Jego opowiadanie Nienawiść (2006) nawiązujące do wydarzeń z 1943 roku, stało się kanwą filmu pt. Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

 

 

Zobacz również: