Coraz częściej szukamy możliwości przeżywania ekscytującego lęku. Aby jednak strach mógł być elementem rozrywki musimy mieć poczucie jego kontroli. Chętnie fundujemy sobie dawkę kontrolowanego strachu próbując sportów ekstremalnych. Lot w aerotunelu, jazda za kierownicą rajdowego auta czy wizyta w Escape Roome –  z przyjemnością korzystamy z rozrywek, dzięki którym lęk jest wyzwaniem i chwilową przygodą. Takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez Prezentmarzeń.

Potrzeba strachu jest zazwyczaj odpowiedzią na monotonię dnia codziennego lub potrzebę oswajania własnych emocji. Sponad 3143 respondentów biorących udział w sondzie „Czy lubimy się bać?, aż 63% odczuwa chęć przeżywania ekscytującego lęku. Jak potwierdzają wyniki sondy, tego typu doznania realizują głównie ludzie młodzi. Większość to osoby pomiędzy 18, a 24 rokiem życia (31%) lub w wieku 25 – 34 lat (22%).

Jakie aktywności i rozrywki mogą zaspokoić naszą potrzebę przeżywania ekscytującego lęku? Z pewnością sporty ekstremalne, jak potwierdziło 29% respondentów sondy. Biorąc jednak pod uwagę, iż jesienna aura coraz mniej skłania do outdoorowych aktywności, coraz częściej szukamy pomysłów na rozrywkę z dreszczykiem emocji i elementem kontrolowanego strachu w zamkniętych przestrzeniach.

Lot w aerotunelu na przekór grawitacji

W profesjonalnym tunele aerodynamicznym, których jest już w Polsce kilka, można odbyć bardzo przyjemną walkę z grawitacją i z własnym lękiem. Latanie w tunelu to zupełnie nowe wyzwanie. Dynamiczne środowisko wymaga precyzji ruchu, koordynacji ciała oraz ważne jest aby utrzymać środek ciężkości, dzięki czemu można najlepiej wykorzystać możliwość tunelu i cieszyć się dobrą zabawą. Chęć poczucia strachu towarzyszącego skoczkom można odczuć na własnej skórze, ale w formie naziemnej alternatywy. Skakanie z lecącego samolotu na wysokości 4 tysięcy metrów niejednego przyprawia o dreszcze i choć wrażenia rekompensują początkowy strach to zawsze przełamanie się jest bardzo trudne. Lot w tunelu aerodynamicznym dostarcza podobnych emocji, które towarzyszą skoczkom spadochronowym podczas 50 – sekundowego swobodnego spadania ze spadochronem.

Zabawa rozpoczyna się od 15 minutowego szkolenia teoretycznego, po którym, pod czujnym okiem instruktora, ubrani w kombinezon, ochraniacze na łokcie i kolana, kask oraz rękawiczki, można poczuć stan nieważkości.

Escape room z dreszczykiem emocji

Mocnych wrażeń i poczucia kontrolowanego lęku, może dostarczyć również Escape room, czyli zespołowa, zaskakująca gra logiczna. Grupa uczestników zamykana jest w pokoju, w którym przygotowane zostały zagadki, szyfry, rebusy i łamigłówki. Przed upływem 60 minut należy rozwiązać wszystkie zadania, by znaleźć klucz do drzwi i opuścić pomieszczenie. Escape room to gry akcji na żywo, które są próbą odwzorowania świata komputerowego w realnej rozrywce.

Każdy pokój zagadek to inna, tematyczna forma zabawy. Scenarzyści tak zaprojektowali pomieszczenia, aby rozgrywka w pokoju zagadek była intrygująca, miejscami przerażająca i stawiała wyzwania uczestnikom do samego końca gry. Elementy intrygi, przygoda, czasami horror i kryminał – zabawa w Escape Room dostarcza uczestnikom wielu emocji i niepowtarzalnych wrażeń.

Zainteresowanie rozrywkami, które intrygują i dają poczucie kontrolowanego strachu rośnie. Co trzeci sponad 3000 respondentów sondy serwisu Prezentmarzeń „Czego boją się Polacy” szuka takich wrażeń co najmniej raz w miesiącu. Doznania te pozwalają oderwać się na chwilę od codzienności i zapomnieć o problemach. Strach towarzyszący niestandardowym rozrywkom, jak lot w aerotunelu czy zabawa w Escape Room zmienia się w stan zadowolenia lub euforii i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Zobacz również: