PZU znacząco podniesie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC, aby dostosować ich poziom do szkodowości – stwierdził na konferencji wynikowej Grupy PZU członek zarządu spółki Roger Hodgkiss.

Zapewnił, że PZU podniósł ceny, ale mniej niż cały rynek.

„Nam zależy, aby dostosować cenę do ryzyka, a nie podnosić wszystkim za wszelką cenę, by wykazać lepszy wynik” – dodał członek zarządu Tomasz Kulik. „Chcielibyśmy – ale proszę tego nie traktować jako deklarację – osiągnąć rentowność w tym segmencie w 2017 r.”.

Wynik techniczny w OC komunikacyjnym (różnica między wypłatą odszkodowań a zebraną składką), po trzecim kwartale roku sięgnął minus 121,8 mln zł, reszta rynku odnotowała w tym czasie minus 484,7 mln zł.

Udział rynkowy PZU w ubezpieczeniach AC wynosi 42,5 proc., a w OC komunikacyjnych 40,8 proc.

Hodgkiss wyjaśnił, że rynek ubezpieczeń w Polsce urósł ostatnio o około 12 proc.

„PZU razem z Link4 odnotowały wzrost w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych w trzecim kwartale tego roku o 3,8 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2015 r., a w ubezpieczeniach na życie o 1,6 proc.” – poinformował prezes PZU Michał Krupiński.

Dodał, że jednocześnie ubezpieczyciel dba o dyscyplinę kosztową. „Chcemy obniżyć koszty o 400 mln zł w perspektywie do 2020 roku i to już się dzieje” – zapewnił prezes. Do końca trzeciego kwartału spółka zredukowała koszty o 62 mln zł, do 1126 mln zł.

Michał Krupiński, pytany przez dziennikarzy o ewentualne przejęcia przez PZU banku Pekao SA i Pioneera od UniCredit, stwierdził: „Nie komentujemy”.

Zysk netto Grupy PZU w III kwartale 2016 roku wzrósł do 649 mln zł z 510,9 mln zł rok wcześniej – podała spółka w raporcie. Rynek spodziewał się, że zysk netto wyniesie 631 mln zł.

Po trzecim kwartale Grupa PZU osiągnęła zysk na poziomie 1 mld 508 mln zł, czyli mniej o 17,7 proc. „Miała na to wpływ przecena pakietu akcji Grupy Azoty” – wyjaśnił Kulik.

Michał Krupiński zapewnił, że realizacja strategii PZU na lata 2016-2020 idzie bardzo dobrze. „Już teraz osiągnęliśmy udział w rynku ubezpieczeń majątkowych na poziomie 36,6 proc., podczas gdy zakładany poziom do 2020 roku to 35 proc. Podobnie, jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie – mamy już 11,2 proc. w stosunku do zakładanych 11 proc.” – wyjaśnił.

Źródło: Kurier PAP

Zobacz również: