Tusk: zwycięstwo Trumpa jest sygnałem ostrzegawczym

1

Donald Tusk twierdzi, że choć więzi USA-UE mają silne korzenie, to amerykański wynik wyborów doprowadził do niepewności co do przyszłości stosunków transatlantyckich.

Wydarzenia ostatnich miesięcy i dni powinny być traktowane jako znak ostrzegawczy dla wszystkich, którzy wierzą w demokrację liberalną– powiedział Tusk odnośnie zwycięstwa Donalda Trumpa. –Oznacza to, że powinniśmy przywrócić poczucie wspólnoty i przywrócić zaufanie do Unii Europejskiej, a także przywrócić poczucie porządku.– dodał.

Idea Unii Europejskiej jest coraz częściej krytykowana i atakowana przez populistów z całej Europy. Taki trend jest szczególnie dostrzegalny od czasu Brexitu. Mimo to, Tusk wezwał  Trumpa do współpracy z Unią Europejską: –Nie wierzę, że każdy kraj może być dziś wielki pozostając w izolacji- powiedział Tusk, odnosząc się do kampanii Trumpa pod hasłem „Make America Great Again”

Na koniec stwierdził, że Unia Europejska jest silnym i wiarygodnym partnerem i tak pozostanie. Tego samego oczekuje od Ameryki i jej nowego prezydenta.

MB

źródło: EUobserver.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ