Paryż i Berlin piszą list do Warszawy ws. Caracali

3

W liście przesłanym na ręce ministra Antoniego Macierewicza szefowie MON Francji i Niemiec wyrażają „głębokie niezrozumienie” dla decyzji Polski. Odstąpienie od negocjacji „stawia zasadniczo pod znakiem zapytania ofertę partnerstwa” – napisali Jean-Yves Le Drian oraz Ursula von der Leyen.

W liście datowanym na 26 października Paryż i Berlin krytykują Warszawę za wycofanie się z zakupu 50 helikopterów wojskowych Eurocopter H225 typu Caracal produkowanych przez Airbusa. Zamiast tego Warszawa chce kupić co najmniej 21 maszyn typu Black Hawk. „Z jeszcze większym niezrozumieniem przyjęliśmy do wiadomości to, że Polska chce zakupić helikoptery nie-europejskiego konkurenta” – cytuje z listu agencja AFP.

Polski rząd uzasadnia wycofanie się z umowy o zakupie Caracali chęcią utrzymania miejsc pracy w Polsce. Konkurent Airbusa, amerykański koncern Lockheed Martin posiada w Polsce fabryki, w których produkowane mają być Black Hawki.

Le Drian i von der Leyen podkreślają w liście do Antoniego Macierewicza, że Airbus „chciał uczynić z Polski swoją piątą europejską lokalizację i przez kolejne dekady uczynić Polskę jednym z decydujących graczy przemysłu zbrojeniowego w Unii Europejskiej”. „Fiasko tych planów oznacza krok w tył dla współpracy obronnej między naszymi trzema krajami” – napisali politycy z Paryża i Berlina.

źródło: Deutsche Welle

3 KOMENTARZE

  1. Nam potrzebny jest nowoczesny sprzet wysokiej klasy a nie zlom z lat szescdziesiatych ubieglego wieku ktorego mozna zestrzelic z broni recznej a po drugie zakup Pendolino ,likwidacja stoczni,niedoszly przetarg na zakup caracali mialy podtekst polityczny aby Paryz ,Rzym,Berlin poparly kandydature D.Tuska na stanowisko komisarza UE.podobnie jak E.Bienkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ