بشار الاسد وباراك اوباما
Uczestnik zamkniętego briefingu w Kongresie zorganizowanego przez Radę Spraw Zagranicznych zaproponował rozwiązać syryjski kryzys poprzez zabójstwo prezydenta republiki Baszara al-Asada – podaje Foreign Policy, powołując się na źródła obecne na spotkaniu.

„Co myśli Pan o zabójstwie al-Asada?” — cytuje jego słowa periodyk. Pytanie zostało zadane Philipowi Gordonowi, byłemu koordynatorowi Białego Domu ds. Bliskiego Wschodu. Periodyk podkreśla, że ta „inicjatywa” wywołała zdumienie uczestników spotkania. Gordon odrzucił ją jako nielegalną a zarazem nieskuteczną. „Jest to nielegalne i wszystko jedno to nic nie zmieniłoby, ponieważ zarówno Rosja, jak i Iran nadal miałyby interesy w Syrii” — odparł Gordon. Narada odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Foreign Policy dodaje, że na mocy dekretu 1976 roku żaden z pracowników amerykańskiego rządu nie może uczestniczyć w zabójstwie politycznym lub przygotowaniu do niego. „Nawet gdyby al-Asad umarł lub został zabity, sedno konfliktu — reżim wspierany przez Rosję przeciwko opozycji — gruntownie nie zmieniłoby się” — poinformowało źródło w Izbie Reprezentantów. Jest mało prawdopodobne, że następny prezydent USA zatwierdzi plany usunięcia al-Asada, lecz jest oczywiste: Waszyngton coraz częściej szuka agresywnych rozwiązań kryzysu, który ciągnie się już prawie 6 lat — podsumowuje autor artykułu.

NS

Zobacz również: