Liczący 81 km fragment autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa został skierowany do realizacji – poinformował w czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. GDDKiA ma ogłaszać przetargi na budowę pięciu tamtejszych odcinków do końca roku.

Po otwarciu 1 lipca br. odcinka Tuszyn-Stryków oraz po ukończeniu powstającego fragmentu Częstochowa-Pyrzowice (planowo w 2019 r.) będzie to ostatni brakujący fragment autostrady A1, przebiegający w tzw. śladzie istniejącej drogi krajowej nr 1.

Jak mówił Adamczyk podczas czwartkowego briefingu w pobliżu powstającego pod Częstochową węzła autostrady A1 Rząsawa, odcinki między Tuszynem i Częstochową mają ważne zgody na realizację inwestycji drogowych. Oznacza to, że po skierowaniu ich do realizacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może ogłaszać już przetargi.

„Podjęliśmy taką decyzję, mimo że wcześniej zapowiadano realizację (tego fragmentu A1) w systemie drogowych spółek specjalnego przeznaczenia. (…) Autostrada A1 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Przygotowanie drogowych spółek specjalnego przeznaczenia zajęłoby nam ok. dwóch lat. Zdecydowaliśmy, że nie możemy czekać” – tłumaczył Adamczyk.

Pytany o terminy, minister infrastruktury oszacował, że przetargi – w pozytywnym scenariuszu – potrwają do września 2017 r., a terminy realizacji będą podobne jak przy obecnie powstających odcinkach A1 od Częstochowy do Pyrzowic – czyli ok. trzyletnie. „Liczymy, że (…) będzie to więc ok. 2020 rok” – powiedział Adamczyk. Przypomniał, że ostatni z odcinków między Pyrzowicami i Częstochową ma powstać do czerwca 2019 r. „Chcielibyśmy, aby kierowcy długo nie czekali” – zadeklarował.

Odpowiadając na pytania o koszt realizacji minister wskazał, że według szacunków po cenach z 2015 r. to kwota 3,28 mld zł. Zastrzegł, że ostateczny koszt pokażą przetargi. Ogłaszanych ma być pięć postępowań dla czterech odcinków realizacyjnych w woj. łódzkim (łącznie 64 km) i jednego (17 km) w woj. śląskim – z różnymi terminami składania ofert.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz wyjaśnił, że autostrada będzie budowana według istniejących projektów, zostaną one jedynie przejrzane w ramach „wewnętrznej optymalizacji” m.in. pod kątem ewentualnych możliwości unifikacji niektórych rozwiązań – w ramach ważnych pozwoleń na budowę.

Źródło: Kurier PAP