Unia Europejska naciska na Wielką Brytanię, aby w mediach nie pojawiały się wzmianki o islamie, gdy muzułmanie są zamieszani w terroryzm. Zaleca także dziennikarzom zaprzestanie używania zwrotu „islamscy terroryści”.

Komisja Europejska przygotowała raport „Przeciwko rasizmowi i nietolerancji”, który zaleca brytyjskim mediom, aby nie wspominały o islamie w przypadkach, gdy terroryści okażą się muzułmanami.

83-stronicowy dokument donosi, że w latach 2009-2016 nastąpił w Wielkiej Brytanii wzrost „mowy nienawiści” i przemocy na tle rasowym. Według władz unijnych jest to poważny problem i w związku z tym opublikowano 23 zalecenia dla rządu Theresy May, które mają pomóc w zwalczaniu rasizmu. Niektóre z nich mają jednak na celu ograniczenie wolności brytyjskiej prasy, co nosi znamiona cenzury.

Według raportu dużą część winy za wzrost liczby incydentów islamofobicznych w Wielkiej Brytanii ponosi prasa, która donosiła o powiązaniach ISIS z atakami terrorystycznymi w całej Europie.

-To nie przypadek, że przemoc na tle rasowym rośnie w Wielkiej Brytanii proporcjonalnie do przypadków nietolerancji i nienawiści w gazetach, Internecie, a nawet wśród polityków- powiedział prezes ECRI Christian Ahlund.

W raporcie można przeczytać, że „muzułmanie są coraz bardziej w centrum uwagi w wyniku ostatnich ataków terrorystycznych. Łączenie islamistów z ISIS napędza uprzedzenia wobec muzułmanów i skutkuje zagrożeniem nie tylko dla ich godności, ale także dla ich bezpieczeństwa.”

Raport stwierdza również, że „gdy media podkreślają muzułmańskie pochodzenie terrorystów, wywołują tym gwałtowną reakcję społeczeństwa przeciwko wyznawcom islamu. „Według raportu nie miałoby to miejsca, gdyby motywacja sprawców „była bagatelizowana lub pomijana na rzecz alternatywnych wyjaśnień.”

Raport zaleca ​​rządowi brytyjskiemu, „wprowadzenie rygorystycznych szkoleń dla dziennikarzy”- by Ci, w swoich przekazach nie prowokowali dalszego rozwoju „islamofobii”.

MB

źródło: israelnationalnews.com

Zobacz również: