Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między Unią Europejską i Kanadą musi wejść w życie w najbliższych miesiącach – oświadczył w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

– Musimy stworzyć warunki do tego, by porozumienie weszło w życie w najbliższych miesiącach — powiedział Juncker w czasie sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, transmitowanej przez służbę prasową zgromadzenia. Juncker wyraził przekonanie, że w czasie wyznaczonego na październik szczytu UE-Kanada strony osiągną „ostateczne porozumienie” w zakresie CETA.

W przypadku analogicznego porozumienia między UE i Koreą Południową proces ratyfikacyjny zajął cztery lata. Jednocześnie, pod naciskiem Niemiec i Francji Komisja Europejska oświadczyła, że wejście w życie porozumienia będzie wymagało jego ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich UE. To oznacza, że porozumienie CETA będzie musiało być ratyfikowane przez około 40 narodowych i regionalnych parlamentów krajów UE, co sprawia, że równie dobrze może ono nie wejść w życie. Wystarczy przypomnieć, że w kwietniu parlament francuskojęzycznej Walonii odmówił rządowi federalnemu Belgii kompetencji do poparcia umowy o strefie wolnego handlu między UE i Kanadą.
CETA jest analogiem Transatlantyckiej Umowy o Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), w sprawie której UE i USA prowadzą rozmowy i przeciwko której występują poszczególni przedstawiciele wspólnoty europejskiej, a także małego i średniego biznesu. Ich zdaniem na tego rodzaju porozumieniach skorzystają jedynie ponadpaństwowe korporacje. UE i Kanada osiągnęły porozumienie w sprawie podpisania CETA w 2013 roku.
Według ocen Komisji Europejskiej, strefa wolnego handlu między UE i Kanadą zniesie około 99% wszystkich opłat celnych. Rozpatrywane jest także zwiększenie limitu na dostawy nabiału z krajów UE do Kanady i kanadyjskiego mięsa do unijnych krajów. Według ocen ekspertów, porozumienie o strefie wolnego handlu między UE i Kanadą pozwoli zwiększyć dwustronny handel na sumę 25,7 mld euro.

NS

Zobacz również: