Amerykański koncern Apple poinformował o możliwym przeniesieniu do USA zagranicznych aktywów na tle sporu z Brukselą w związku z wielomiliardową sumą, którą korporacja rzekomo nie zapłaciła organom podatkowym w Irlandii, pisze w piątek brytyjska gazeta Financial Times.
Wcześniej poinformowano, że Komisja Europejska po dochodzeniu stwierdziła, że Irlandia przyznała nieuzasadnioną ulgę podatkową Apple, w wyniku której kraj ten stracił 13 mld euro. Teraz korporacja powinna zwrócić krajowi niezapłacone podatki za okres od 2003 do 2014 roku.
W miniony czwartek prezes Apple Tim Cook oświadczył, że firma odłożyła kilka miliardów na opłacenie dodatkowych podatków w Stanach Zjednoczonych, gdzie planowana jest repatriacja części lub nawet całości 215 miliardów dolarów zdeponowanych na rachunkach zagranicznych. „Teraz mogę zapowiedzieć, że powrót nastąpi w przyszłym roku”, — cytuje gazeta słowa Cooka. On nie przegapił również okazji, aby negatywnie skomentować decyzję Komisji Europejskiej nazywając ją „nonsensem”. Według szefa Apple prawidłowa wartość w rozliczeniach korporacji z irlandzkimi organami podatkowymi wynosi 400 milionów dolarów.