chytre małżeństwo
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Jak donosi portal Money.pl ceny lecą na łeb, na szyję. O jakich dokładnie produktach mowa tym razem? Śpieszymy wyjaśnić.

Jak wiadomo od kilku miesięcy w Polsce obserwujemy wzrost cen produktów spożywczych. Czasem są to groszowe sprawy czy po prostu kwestia złotówki, dwóch. Jednak w skali kilku ostatnich miesięcy i kilkakrotnie robionych w tygodniu zakupów suma staje się całkiem spora. Sytuacja ta utrzymuje się mniej więcej od początku pandemii. Jak podają statystyki w samym sierpnia ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce były wyższe o prawie 3%.

Mimo kryzysu, Polacy w sklepach wciąż nie mogą jednak liczyć na zbyt wiele. Jednak wygląda na to, że klienci będą mogli troszkę odetchnąć, jeśli chodzi o zakupy w skupach czy na targowiskach, bowiem z goła inaczej wygląda obecna sytuacja z produktami rolnymi.

Ceny produktów rolnych – co tanieje najbardziej?

Niby jest to banalny temat, ludzie przeważnie bardziej łasi na promocje produktów drogich. Najlepiej tych elektronicznych, sprzętów domowych czy gadżetów. Jednak dla tych bardziej oszczędnych może być to bardzo przydatna informacja.

Otóż ja wynika z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego ceny podstawowych produktów rolnych w porównaniu do roku ubiegłego spadły o przeszło 5%. Najbardziej tanieją ziemniaki oraz kukurydza – w skupie zapłacimy blisko 40% niższą kwotę. Nieco mniej, ale wciąż spadły ceny wieprzowiny i drobiu, bowiem niemal 15%. Potaniały również zboża. Tu widzimy jedynie kilkuprocentowy spadek. Warto zaznaczyć, że nie dotyczy to jedynie pszenicy, która wyjątkowo jest o kilka procentem droższa.

ŹRÓDŁO: money.pl, mat. prasowe

Zobacz również: