dodatkowy urlop
Radek Pietruszka / PAP

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała spore zmiany w urlopach. W tej chwili rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Niebawem część Polaków może liczyć nawet na kilkanaście dni dodatkowego wolnego. 

Marlena Maląg zapowiada rewolucję w urlopach

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zabrała głos w sprawie planowanych przez rząd zmian. „Pracujemy nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopów ojcowskich. Byłby to 9-tygodniowy, niepodzielny urlop przeznaczony tylko dla ojców” – powiedziała Maląg. „Pracujemy (…) aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny” – dodała szefowa MRiPS.

Przedstawicielka rządu ujawniła również inne zapisy, które mają się znaleźć w projekcie nowych regulacji prawnych. „W projekcie tym jest też zaproponowany dodatkowy, pięciodniowy urlop opiekuńczy przeznaczony dla osób opiekujących się swoimi najbliższymi. Ale także jest 2-dniowy urlop o tzw. siły wyższej przewidziany, bo to jest wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym” – wyjaśniła Marlena Maląg.

Minister MRiPS podkreśliła, że projekt ustawy jest w tej chwili w konsultacjach międzyresortowych i będzie procedowany w tym roku. „A więc jeszcze przed nim Rada Ministrów, a więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego” – zaznaczyła.

Warto wspomnieć, iż w 2022 r. powinny nastąpić zmiany w urlopach przysługujących z powodu opieki nad dzieckiem. Wynika to z faktu, iż w przyszłym roku Polska wprowadzi w życie unijną dyrektywę work-life balance.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady ws. work-life balance nałożyła na członków Unii Europejskiej obowiązek wdrożenia nowych regulacji prawnych odnośnie urlopów rodzicielskich. Unijne kraje mają na to czas do sierpnia 2022 r.

Co zakłada wspomniana dyrektywa? Otóż pozwala na przyznanie rodzicom prawa do co najmniej czterech miesięcy urlopu dzielonych po równo. Poza tym, nie będzie możliwe przeniesienie urlopu na jedno z rodziców. Zatem jeśli któreś z rodziców nie wykorzysta wolnego, wówczas urlop przepadnie.

To jednak nie wszystko. Przepisy UE pozwalają wykorzystać wolne na dziecko do 8. roku życia. Oprócz tego, nastąpi wydłużenie okresu tzw. opieki nad dzieckiem. Dyrektywa wydłuża ten czas do maksymalnie pięciu dni. Mało tego, z tego rodzaju wolnego będą mogły skorzystać również inni członkowie gospodarstwa domowego.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: