wybuch gazu

Do groźnej sytuacji doszło w Bułgarii. W tej chwili panuje tam chaos. Ludzie wyszli na ulice. Rząd przestał istnieć. Oto szczegóły dramatycznych wydarzeń w południowo-wschodniej Europie.

W tym momencie Bułgaria pozostała bez rządu

Media donoszą o olbrzymim chaosie, który ma miejsce w jednym z krajów NATO. Chodzi o Bułgarię, w której upadł rząd, a mieszkańcy protestują na ulicach. Co spowodowało taką dramatyczną sytuację?

Otóż dzisiaj tj. 23 czerwca bułgarski parlament przegłosował wniosek o wotum nieufności wobec rządu premiera, Kiryła Petkowa. To wydarzenie zapoczątkowało falę demonstracji w stolicy Bułgarii – Sofii. Dodajmy, iż do upadku rządu doprowadził były premier, Bojko Borysow, który jest obecnie liderem bułgarskiej opozycji. Co ciekawe, polityk ten sam był aresztowany w marcu w związku z podejrzeniami o korupcję.

Warto podkreślić, iż w Bułgarii upadek rządu nie oznacza automatycznie nowych wyborów. Dlaczego? Otóż bułgarska konstytucja przewiduje trzy próby wyłonienia nowej większości w obecnym parlamencie.

Jeśli wszystkie próby nie pozwolą na wybór nowego rządu, szef państwa Rumen Radew będzie zmuszony powołać rząd tymczasowy. Ten organ będzie kierował państwem do czasu przeprowadzenia nowych wyborów.

Zamieszanie związane z odsunięciem od władzy premiera Petkowa spowodowało, iż na ulicę Sofii wyszło ponad osiem tysięcy osób. Zwolennicy upadłego rządu nie zgadzają się z wynikiem głosowania nad wotum nieufności. „Zwycięstwo, zwycięstwo” – można usłyszeć pod budynkiem bułgarskiego parlamentu. „Przyjechaliśmy poprzeć odważny rząd, który przeciwstawił się mafii. Mafia, która rządziła Bułgarią przez ponad dziesięć lat, niestety nie bez wsparcia i finansowania ze strony UE” – twierdzą protestujący Bułgarzy.

Co zatem doprowadziło do upadku rządu Kiryła Petkowa? Po pierwsze, otwarta polityka wobec Macedonii Północnej. Właśnie z tego powodu doszło do rozpadu koalicji, która składała się z czterech dość różnych partii. Podkreślmy, iż były już premier chciał, aby Macedonia Płn. weszła w skład Unii Europejskiej.

Po drugie, pojawiły się podejrzenia, że były koalicjant Petkowa – Sławi Trifonow opuścił rządowe ławy ze względu na korupcję. Nielegalne interesy mieli też prowadzić niektórzy jego partyjni koledzy.

źródło: wp.pl

Zobacz również: