emeryci

Niebawem ruszy wypłata czternastej emerytury. Seniorzy, którzy chcą skorzystać z tego dodatkowego świadczenia powinni jednak uważać. Rząd wprowadził pewne zmiany. Jeśli najstarsi Polacy nie chcą stracić popularnej „czternastki”, muszą o nich pamiętać.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich seniorów

Jak już wiemy, wypłata tegorocznych „czternastek” będzie realizowana od 25 sierpnia. Seniorzy, którzy chcą otrzymać dodatkowe pieniądze, muszą mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 24 sierpnia. To jednak nie wszystko.

Okazuje się, że rząd po cichu zmienił ważny termin, od którego zależy to, czy senior otrzyma czternastą emeryturę czy też nie. Kto go przegapi, nie ma co liczyć na dodatkowe pieniądze. Zatem lepiej się pospieszyć, bo można otrzymać nawet 1200 złotych.

W tym miejscu dodać, że emeryci i renciści mogą liczyć maksymalnie na 1217,98 zł na rękę. Taka kwota trafi na konto seniora, którego standardowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Dodajmy, iż im wyższe uposażenie z ZUS, tym czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Co ciekawe, minimalna wypłata wyniesie ok. 45 zł na rękę.

Niewątpliwie w czasach kiedy inflacja rośnie z miesiąca na miesiąc dodatkowe pieniądze bardzo się emerytom i rencistom przydadzą. Tradycyjnie seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków do ZUS, aby dostać „czternastkę”.

Jednakże jest jeden warunek, o którym należy pamiętać. Rząd po cichu zmienił termin istotny z punktu widzenia uzyskania prawa do czternastej emerytury. Otóż Sejm przesunął datę wypłaty dodatkowego świadczenia o trzy tygodnie. W związku z tym, ewentualny świadczeniobiorca musi mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 24 sierpnia. Inaczej nie otrzyma „czternastki”.

Ta informacja jest ważna dla osób, które niebawem zamierzają przejść na emeryturę lub rentę. Zatem najbezpieczniej będzie, jeśli tacy seniorzy złożą wniosek o przyznanie świadczenia w lipcu. Wówczas mogą być pewni, że otrzymają czternastą emeryturę. Oczywiście przy założeniu, że kwota przyznanego im wynagrodzenia z ZUS nie przekroczy 4188,44 zł brutto.

źródło: Fakt

Zobacz również: