Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury m.st. Warszawy, Sean Palmer i jego Chór Eksperymentalny Gre Badanie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają do udziału w 24-godzinnej akcji muzycznej „Szukając Solidarności” w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Akcja rozpocznie się̨ w Domu Spotkań z Historią, Karowa 20 w Warszawie w sobotę 27 sierpnia o godz. 16:00, a zakończy w niedzielę 28 sierpnia o 16.00. Zapraszamy do udziału w 24-godzinnym „strajku muzycznym”
i 21 koncertach! Do współpracy zaprosiliśmy znanych muzyków i kompozytorów, m. in. Macieja Bilkę „Bilona”, Raya Dickaty’ego, Patryka „TikTaka” Matelę, Magdę Navarette, Michała Zadarę
31 sierpnia 1980 roku w gdańskiej Stoczni im. Lenina przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali porozumienie zawierające 21 postulatów dotyczących m.in. powstania pierwszych w bloku komunistycznym niezależnych związków zawodowych, prawa do strajku, złagodzenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych, przywrócenia do pracy osób zwolnionych po grudniu 1970 i czerwcu 1976. Podpisanie porozumienia i powstanie NSZZ „Solidarność” było początkiem przemian, które w 1989 roku doprowadziły do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dokument zawierający 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) stanie się tematem szczególnego utworu, komponowanego na żywo przez chór eksperymentalny i zaproszonych muzyków. Artyści będą aranżować każdy z postulatów MKS przez kilkadziesiąt minut i wykonywać podczas koncertów o każdej pełnej godzinie. Podczas aranżacji muzycznej będzie można towarzyszyć „strajkującym” muzykom, oglądać filmowe materiały archiwalne poświęcone „Solidarności” oraz posłuchać komentarzy historycznych.
Akcja „Szukając Solidarności” będzie rejestrowana, a 31 sierpnia o 16:00 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego z tego wydarzenia, w którym swoje role odegrają: chór, kompozytorzy, teksty postulatów, muzyka oraz zmęczenie artystów i upływający czas.
Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią lub do wsłuchania transmisji w Internecie na stronie: www.dsh.waw.pl. Transmisja będzie także udostępniona uczestnikom sierpniowego Festiwalu Retroperspektywy w Łodzi.
Nie śpimy! Szukamy solidarności, tak jak strajkujący szukali niezależnie od dzielących ich różnic. Różne osoby, różne podejścia, różne rozumienie, czym jest dla nas „Solidarność” i jak odbierane są dziś postulaty Sierpnia ’80 roku. Czy są aktualne? Jak znaleźć porozumienie i szukać solidarności w dzisiejszym społeczeństwie?
Szukając Solidarności / Całodobowa akcja muzyczna / 21 koncertów
27.08, godz. 16:00 – 28.08.2014, godz. 16:00
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 w Warszawie
www.dsh.waw.pl

Zobacz również: